Podstawowe informacje o stomatologii estetycznej

kraków stomatologia estetyczna

LICÓWKA NA WYPREPAROWANYM ZĘBIE

Stomatologia estetyczna – nowoczesne leczenie

Piękny uśmiech zwiększa pewność siebie. Stomatologia estetyczna to świetny sposób na odzyskanie blasku zębów, pozbycie się kompleksów i stresów związanych z wyglądem. Nawiązywanie kontaktów i wystąpienia publiczne będą jeszcze łatwiejsze. Nie warto zwlekać z wizytą. Im wcześniej skorygowane zostaną wady uzębienia, takie jak:

  • nieprawidłowe ustawienie (zęby zrotowane, wychylone, stłoczone)
  • przebarwienia zębów
  • nieestetyczny kształt
  • przerwy między zębami
  • braki zębowe
  • patologiczne starcie zębów

tym mniejsza szansa na wystąpienie w przyszłości trwałych defektów urody: skrócenia dolnego odcinka twarzy, pogłębienia się bruzdy nosowo-wargowej, uwydatnienia się brody, zapadnięcia policzków i wysunięcia szczęki dolnej.

kraków stomatologia estetyczna Posłuchaj wypowiedzi doktora Bartosza Cichonia na temat metamorfoz uśmiechu w ramach audycji w radio Chili Zet

Zapisz

Zapisz

Stosowane rozwiązania stomatologii estetycznej

Stosowane rozwiązania

Wykonywane zabiegi

W Centrum Implantologii i Stomatologii Estetycznej Cichoń wykonujemy następujące zabiegi z zakresu stomatologii estetycznej:

Stomatologia estetyczna - Metamorfozy uśmiechu

Metamorfozy uśmiechu

Wszystkie uzupełnienia, wykonywane w Centrum Implantologii i Stomatologii Estetycznej Cichoń, dostosowane są do indywidualnych potrzeb pacjenta. Dobierane są do rysów twarzy, uśmiechu i linii dziąseł. To pozwala osiągnąć wyjątkowy efekt estetyczny, zapewniający piękny uśmiech na długie lata. Dbając o pełen komfort pacjentów, na czas leczenia protetycznego zapewniamy estetyczne uzupełnienia tymczasowe. Nawet najtrudniejsze przypadki mają swoje rozwiązanie, a każdy uśmiech może być olśniewający. Z nami to naprawdę proste.

Wyjątkowe efekty pracy naszych lekarzy specjalistów można podziwiać tutaj.

 

Najczęściej zadawane pytania

W jaki sposób najbezpieczniej wyprostować krzywe zęby?

Najlepszym rozwiązaniem jest stały aparat ortodontyczny. W obecnej dobie aparaty takie są bardzo zróżnicowane: od klasycznych z metalowymi zamkami do bardziej estetycznych – szafirowych czy przeźroczystych. Należy pamiętać iż aparaty stałe wymagają od pacjenta dużej samodyscypliny, która polega głównie na systematycznych wizytach kontrolnych. Ponadto, pacjent musi wykazać się cierpliwością, gdyż efekty leczenia są oddalone w czasie.
Alternatywą dla aparatów ortodontycznych są bez wątpienia korony i licówki. Nadając zębom pożądany kształt oraz kolor otrzymujemy prawidłowo ustawione zęby. Największą zaletą licówek i koron jest czas ich wykonania. Pacjent oczekuje maksymalnie 14 dni na końcowy efekt.

Czym różni się licówka od korony?

Główną różnicą między licówką a koroną jest wielkość. Licówka to cienka nakładka, którą umieszcza się na przedniej powierzchni zęba. Korona jest grubsza, wymaga preparacji większej ilości zęba, na całej jego powierzchni w celu jej nałożenia. Warto również zaznaczyć, że licówki stosuje się zwykle w przypadku zdrowych zębów, po to by poprawić ich walory estetyczne. Korona często uzupełnia duże braki tkanki własnej zęba. Najczęściej to lekarz decyduje, które rozwiązanie jest korzystniejsze dla pacjenta.

Moje zęby są żółte, widać na nich liczne przebarwienia. Co mogę zrobić?

Warto zacząć od piaskowania i szczotkowania zębów pastami wybielającymi. W przypadku osób powyżej szesnastego roku życia dobrym rozwiązaniem jest wybielanie zębów, które skutecznie zmienia barwę szkliwa na jaśniejszą.

Nie podoba mi się kształt moich zębów. Jakie są sposoby rozwiązania takiego problemu?

Jednym z rozwiązań jest zastosowanie zabiegu korekcyjnego, polegającego na poprawianiu kształt zębów poprzez oszlifowanie ich wiertłem diamentowym, gumką i materiałem ściernym. Konturing, bo taką nazwę nosi ta metoda, jest całkowicie bezpieczny, nie należy się obawiać uszkodzenia zębów. Alternatywnym rozwiązaniem może być założenie koron lub licówek.

Jakie są zalecenia po zabiegu wybielania zębów?

Przez pierwsze dni po zabiegu zęby są szczególnie narażone na przebarwienia. Najważniejsze, aby stosować tzw. „białą dietę” przez co najmniej 7 dni po wybielaniu, bowiem stabilizacja koloru trwa około 14 dni. Oznacza to, że pacjent powinien całkowicie zrezygnować z produktów, które mogłyby zabarwić zęby. Należy wstrzymać się ze spożywaniem: kawy, herbaty, czerwonego wina, barszczu, soków owocowych, coli itd. Zakazane jest również palenie papierosów przez co najmniej dwie doby. Zęby mogą być nieco bardziej wrażliwe niż zwykle, dlatego warto zachować szczególną ostrożność w trakcie spożywania gorących oraz zimnych pokarmów i napojów.

Czy wybielanie osłabia zęby?

Wybielanie, o ile wykonywane jest w profesjonalnym gabinecie stomatologicznym, nie wpłynie negatywnie na kondycję zębów. Istnieją liczne badania i publikacje dowodzące, że zabieg ten jest zupełnie bezpieczny dla szkliwa.

Czy da się wybielić również sztuczne zęby?

Nie, wybieleniu mogą ulec wyłącznie zęby naturalne. W przypadku wybielania zębów naturalnych dobrym pomysłem jest zmiana dotychczasowych sztucznych zębów na nowe, jaśniejsze, po to, by nie odcinały się kolorystycznie od pozostałych.

Dlaczego osoby, które nie ukończyły szesnastego roku życia nie powinny wybielać zębów?

W związku z tym, że w okolicach 16 roku życia kończy się proces mineralizacji zębów, zaleca się wykonywanie zabiegu dopiero po ukończeniu 16 lat.

Czy każdy może poddać się zabiegowi wybielania akceleratorem Beyond Polus?

Beyond Polus przeznaczony jest dla każdego pacjenta. Największą skuteczność stwierdza się u pacjentów, których przebarwienia spowodowane zostały poprzez spożywanie barwiących produktów spożywczych oraz palenie papierosów. Zabieg ten jest skuteczny także przy zębach z przebarwieniami tetracyklinowymi, fluorozowymi oraz przebarwieniami wynikającymi z wieku pacjenta.

O ile bielsze będą moje zęby po wybielaniu?

Efekt wybielania jest sprawą indywidualną, zależy w dużej mierze od intensywności przebarwień oraz rodzaju ich źródła. Ostateczny kolor utrwala się 7 – 14 dni po zabiegu, natomiast duży wpływ na jego efekt ma przestrzeganie zaleceń pozabiegowych.
Wybielanie rozpoczynamy od sprawdzenia koloru wyjściowego zębów. Za pomocą urządzenia SpectroShade wykonujemy kilka zdjęć zębów, aby mieć następnie możliwość porównania ich koloru przed i po zabiegu. Wypełnienia, licówki, korony protetyczne nie podlegają wybielaniu i zachowują swój kolor. W związku z tym, stare wypełnienia lub korony powinny zostać wymienione po 2 tygodniach od zabiegu wybielenia zębów.

Mam jeden bardzo ciemny ząb. Jest martwy. Jak go wybielić?

Po leczeniu kanałowym, wybielanie zębów martwych, wymaga oddzielnej procedury zabiegowej. Przebarwienia w takich zębach, tworzą się w wyniku przenikania od wewnątrz do zębiny barwników krwi, martwej miazgi (nerwu) zęba i materiału wypełniającego kanał starszej generacji. Ten proces zachodzi wewnątrz zęba, dlatego tam należy działać środkiem wybielającym. Wybielanie tak przebarwionego zęba, polega na opracowaniu jego komory i założeniu do środka preparatu wybielającego. Taką wkładkę wymienia się co kilka dni. Leczenie obejmuje od 2 do 4 wizyt w zależności od stopnia przebarwienia korony. Na ostatniej wizycie zakłada się wypełnienie kompozytowe dobrane kolorystycznie.

Czy istnieją przeciwskazania do wybielania?

Niestety, nie wszyscy pacjenci mogą skorzystać z zabiegu wybielania zębów.

Z wybielania powinny zrezygnować:

• kobiety w ciąży i karmiące
• osoby chore na epilepsję lub chorobę Parkinsona
• osoby, z bardzo intensywną nadwrażliwością zębów
• osoby, które nie ukończyły 16 roku życia
• osoby z alergią lub nadwrażliwością na utleniacze, glicerynę i żywicę poliakrylowe

Przez zabiegiem wybielania zębów, celem wybrania odpowiedniego odcienia, należy zadbać o wyleczenie:

  • ubytków próchnicowych
  • stanów zapalnych w obrębie jamy ustnej

Czy przed wybielaniem konieczne jest przeprowadzenie zabiegu higienizacji jamy ustnej?

Zdecydowanie tak. Przeprowadzenie pełnej higienizacji jamy ustnej jest gwarancją sukcesu wybielania, bowiem zęby na których znajdują się zanieczyszczenia nie wybielą się.