Czym jest Bonding?

Czym jest bonding?

Odbudowa ZA POMOCĄ BONDINGU

odbudowa ZA POMOCĄ BONDINGU

Bonding to metoda estetycznej odbudowy niewielkich ubytków zębowych oraz niwelowania przebarwień w sposób mikroinwazyjny oraz natychmiastowy. Korekta kształtu zębów polega na pokryciu ich cienką warstwą kompozytu wykonanego z żywicy.

Jest to idealne rozwiązanie stosowane w przypadku drobnych ubytków, ukruszeń zębów, pęknięć, nierówności bądź niewielkiej diastemy.

Technika ta nazywana jest nieinwazyjną, ponieważ nie wymaga znacznej preparacji zębów jak w przypadku odbudowy za pomocą licówek czy koron. Przywrócenie pięknego, naturalnego uśmiechu odbywa się w ciągu jednego dnia – pełen efekt zabiegu powstaje podczas jednej wizyty.

W Centrum Implantologii i Stomatologii Estetycznej Cichoń bonding praktykujemy w przypadku korygowania kilku (minimum 4) sąsiadujących ze sobą zębów.

Bonding - jak wygląda zabieg?

Bonding - jak wygląda zabieg?

Odbudowa zębów metodą bondingu jest kilkuetapowa, a długość zabiegu uzależniona jest od zakresu wykonywanej korekty:

Etapy odbudowy zębów za pomocą bondingu.

Wskazania do stosowania bondingu

Wskazania do stosowania bondingu
Wskazania do bondingu kompozytowego
  • odbudowa ukruszonych i nierównych zębów
  • maskowanie przebarwień
  • likwidacja diastemy
  • likwidacja pęknięć szkliwa
Przeciwwskazania do bondingu kompozytowego
  • duże ubytki zębowe
  • rozległe, mocne przebarwienia zębów
  • niewyleczone zęby (próchnica), choroby przyzębia
  • bruksizm

Zalety bondingu

Zalety bondingu

Należy zaznaczyć, że bonding kompozytowy nie jest równie trwałym rozwiązaniem jak licówki czy korony protetyczne, jego trwałość to maksymalnie 5 lat. Dla ciągłości efektu zabieg należy powtarzać, jest to więc rozwiązanie tymczasowe. Na trwałość bondingu ma wpływ wiele czynników zewnętrznych, szczególnie dieta pacjenta. Silnie barwiące produkty spożywcze takie jak: kawa, herbata, czerwone wino mogą wzmagać powstawanie przebarwień. Niekorzystny wpływ mają także napoje gazowane oraz palenie papierosów.

Aby zadbać o jak najlepszą kondycję uzupełnień kompozytowych należy pamiętać o regularnych wizytach higienizacyjnych. Bardzo istotne jest również odpowiednie szczotkowanie zębów, używanie nici dentystycznej oraz płynu do płukania jamy ustnej.

Najczęściej zadawane pytania

Czym różni się licówka od korony?

Główną różnicą między licówką a koroną jest wielkość. Licówka to cienka nakładka, którą umieszcza się na przedniej powierzchni zęba. Korona jest grubsza, wymaga preparacji większej ilości zęba, na całej jego powierzchni w celu jej nałożenia. Warto również zaznaczyć, że licówki stosuje się zwykle w przypadku zdrowych zębów, po to by poprawić ich walory estetyczne. Korona często uzupełnia duże braki tkanki własnej zęba. Najczęściej to lekarz decyduje, które rozwiązanie jest korzystniejsze dla pacjenta.

Co to jest bruksizm?

Jest to mimowolne, najczęściej nieświadome zaciskanie zębów lub zgrzytanie zębami w nocy lub/i w dzień. Może również przybierać postać stukania zębami o zęby. Jest oznaką nieprawidłowego funkcjonowania organizmu lub reakcji na stres.

Czy zaciskanie i zgrzytanie zębów jest szkodliwe?

Zaciskanie i zgrzytanie zębów może oznaczać bruksizm prowadzący do zmian w stawach skroniowo-żuchwowych. Nieleczony bruksizm może być przyczyną wielu problemów zdrowotnych np.: bólu głowy, bólu kręgosłupa, problemów ze słuchem lub wzrokiem oraz ścierania się zębów.

Nie podoba mi się kształt moich zębów. Jakie są sposoby rozwiązania takiego problemu?

Jednym z rozwiązań jest zastosowanie zabiegu korekcyjnego, polegającego na poprawianiu kształt zębów poprzez oszlifowanie ich wiertłem diamentowym, gumką i materiałem ściernym. Konturing, bo taką nazwę nosi ta metoda, jest całkowicie bezpieczny, nie należy się obawiać uszkodzenia zębów. Alternatywnym rozwiązaniem może być założenie koron lub licówek.