Zmiany w organizacji ruchu w okolicach naszej klinki. Sprawdź, jak wygodnie dojechać Sprawdź
Proces leczenia stomatologicznego, prostego lub złożonego, zwykle rozpoczyna się zabiegiem higienizacyjnym eliminującym drobnoustroje z jamy ustnej zwiększając skuteczność leczenia.
Higienizacja jest to zabieg polegający na usunięciu złogów miękkich i twardych czyli płytki bakteryjnej, resztek pokarmowych, kamienia nazębnego i nieestetycznych osadów, które są siedliskiem bakterii. Obecnych na powierzchni zębów twardych złogów nie da się usunąć poprzez szczotkowanie lub przy pomocy innych domowych metod, dlatego zalecane jest wykonanie profesjonalnej higienizacji jamy ustnej przynajmniej raz na 6 miesięcy. Ważne aby zabiegi higienizacyjne: skaling, piaskowanie, polerowanie i fluoryzacja oraz instruktaże higieny jamy ustnej wykonywane były tylko przez dyplomowane higienistki stomatologiczne.
Przyczyn tworzenia się kamienia nazębnego jest wiele: uwarunkowania genetyczne, palenie papierosów, wady zgryzu, źle wykonane plomby, a także dieta bogata w węglowodany i nabiał, które zagęszczają działającą antybakteryjnie ślinę.
W niedługim czasie po umyciu zębów zaczyna się tworzyć błona zbudowana z białek na której osadza się płytka nazębna powstała z resztek pożywienia, bakterii oraz złuszczającego się naskórka. Jeżeli płytka nie zostanie w porę usunięta poprzez szczotkowanie, stopniowo ulega mineralizacji, zamieniając się w kamień nazębny. Jest on widoczny w postaci ciemnych obwódek przy krawędzi dziąseł. Nieleczony, rozrasta się pod linią dziąsła powodując stany zapalne, nadwrażliwość, krwawienie podczas jedzenia i szczotkowania, a także odsłanianie szyjek zębowych. W efekcie, rozwija się choroba przyzębia potocznie zwana parodontozą, która z kolei może doprowadzić do przedwczesnej utraty zębów.
Proces odkładania się kamienia nazębnego mogą spowolnić prawidłowe zabiegi higieniczne – oprócz szczotkowania także regularna higiena przestrzeni międzyzębowych.
Skaling jest to zabieg usunięcia twardych złogów – kamienia nazębnego. Kamień nazębny powstaje w wyniku mineralizacji i utwardzania nazębnej płytki bakteryjnej. Skaling jest z reguły zabiegiem bezbolesnym, jedynie w przypadku obecności dużego stanu zapalnego tkanek otaczających ząb może pojawić się ból – w takiej sytuacji podawane jest znieczulenie miejscowe.
Metodą usuwania kamienia naddziasłowego jest skaling naddziąsłowy, czyli zabieg, który ma na celu oczyszczenie koron zębowych z kamienia nazębnego. Zabieg ten przeprowadzany jest za pomocą urządzeń ultradźwiękowych, zwanych skalerami. Przeciwwskazaniem do wykonywania zabiegu przy użyciu urządzeń ultradźwiękowych jest: rozrusznik serca, pourazowe odklejanie siatkówki oka, ciąża. W takich przypadkach skaling jest wykonywany metodą tradycyjną, tzn. przy pomocy skalerów ręcznych.
Metodą usuwania kamienia poddziąsłowego jest skaling poddziąsłowy, tzw. głęboki – polega na ręcznym usuwaniu specjalistycznymi narzędziami zwanymi kiretami, kamienia poddziąsłowego z powierzchni korzeni zębów połączeniu z ich polerowaniem. Zabieg ten wykonywany jest tylko przez lekarza.
Piaskowanie – polega na mechanicznym usuwaniu osadów i nieestetycznych przebarwień powstałych na wskutek palenia papierosów i spożywania barwiących produktów spożywczych takich jak kawa czy herbata. Do tego celu używa się specjalnej piaskarki podającej strumień wody pod ciśnieniem zmieszanej z piaskiem stomatologicznym. Piaskowanie wykonywane jest w celu poprawy estetyki uśmiechu, eliminacji szkodliwych bakterii z jamy ustnej oraz w celu umożliwienia wnikliwej oceny ubytków próchnicowych na powierzchniach stycznych zębów.
Przeciwwskazania do piaskowania:
W wyżej wymienionych przypadkach odstępuje się od użycia piaskarki na rzecz past ściernych, które również umożliwiają oczyszczenie powierzchni zęba z osadu.
Polerowanie – jest to nieodłączny etap zabiegu higienizacyjnego. Wykonywany jest przy użyciu past polerskich w celu wygładzenia powierzchni zęba. Zabezpiecza przed szybkim odkładaniem się kamienia i osadu, zapewnia przyjemne uczucie gładkości zębów.
Fluoryzacja – zabieg profilaktyczny mający na celu wzmocnienie szkliwa zębów i zwiększenie jego odporności na próchnicę. Fluor uwalniany ze stosowanych preparatów wbudowuje się w szkliwo zębów wzmacniając ich strukturę, dzięki czemu są one bardziej odporne na kwasy i bakterie powodujące próchnicę. Ponadto fluor powoduje remineralizację drobnych ubytków szkliwa oraz ogranicza nadwrażliwość zębów. Zabieg fluoryzacji polega na nałożeniu na oczyszczone uprzednio zęby preparatu w w postaci pianki, żelu lub lakieru z wysoką zawartością fluoru.
Instruktaż higieny jamy ustnej – obejmuje prezentacje metody szczotkowania zębów indywidualnie dopasowanej do wieku i potrzeb leczniczych pacjenta. W skład instruktażu wchodzi również dobór odpowiedniej szczoteczki, pasty, dodatkowych przyrządów do oczyszczania przestrzeni międzyzębowych, (nitka dentystyczna czy szczoteczki międzyzębowe) oraz języka.
Zgodnie z wytycznymi WHO w Centrum Implantologii i Stomatologii Estetycznej Cichoń zaleca się wykonywanie higienizacji minimum co 6 miesiecy, jednak w dużej mierze zależy to od indywidualnych potrzeb (częściej u osób narażonych na choroby przyzębia lub pacjentów z aparatami ortodontycznymu, u których higiena jest utrudniona).
Zabieg higienizacji jest odroczony u pacjentów posiadających wykwity opryszczki wargowej, gdyż zwiększone jest ryzyko rozsiania infekcji. Zabieg ten należy wykonać po okresie całkowitego wygojenia.
Pierwszym etapem zabiegu jest skaling czyli usuwanie kamienia za pomocą ultradzwięków, kolejnym etapem jest piaskowanie mające na celu usunięcie osadu oraz przebarwień z powierzchni licowych, okluzyjnych i przestrzeni międzyzębowych. Nieodzownym etapem jest polerowanie specjalnymi pastami polerskimi. Dokładne wypolerowanie przyczynia się do redukcji osadzania płytki nazębnej i jej mniejszej retencji.
Nie. Zabieg nie powinien powodować odczucia bólu. Jednak zależy to od indywidualnej wrażliwości pacjenta. W przypadku dużej nadwrażliwości zawsze można poprosić o wykonanie zabiegu w znieczuleniu.
Zabieg higienizacji jamy ustnej powinien być wykonywany przynajmniej raz na 6 miesięcy, a w przypadku pacjentów ortodontycznych raz na 3 miesiące. Częstotliwość wykonywania higienizacji jest sprawą indywidualną, higienistka zawsze informuje jak często powinna się ona odbywać, aby nie doszło do recesji dziąseł lub innych chorób związanych z przyzębiem.
Jedną z metod jest tabletka fuksynowa.
Po skończonym zabiegu higienizacji jamy ustnej w Centrum Implantologii i Stomatologii Estetycznej Cichoń pacjent otrzymuje taką tabletkę w celu sprawdzenia prawidłowości wykonania szczotkowania i nitkowania. Po dokładnym rozgryzieniu i rozprowadzeniu językiem stara płytka nazębna odbarwi się na odpowiedni kolor informując o niedostatecznym wyszczotkowaniu zębów.
Zaleca się wykonywanie zabiegu higienizacji jamy ustnej co najmniej raz na pół roku. Profesjonalny zabieg higienizacji jamy ustnej wykonywany jest za pomocą specjalnych końcówek pozwalających bezpiecznie i dokładnie oczyścić okolice elementów protetycznych. Dodatkowo używany jest piasek o mniejszej ziarnistości i ścieralności, który zabezpiecza korony przed uszkodzeniem.
Zdecydowanie tak. Przeprowadzenie pełnej higienizacji jamy ustnej jest gwarancją sukcesu wybielania, bowiem zęby na których znajdują się zanieczyszczenia nie wybielą się.