Podstawowe informacje

ROPIEŃ SPOWODOWANY ROZWOJEM PARADONTOZY
ropień spowodowany rozwojem paradontozy
Czym jest ropień?

Ropień zęba to określenie ostrego ropnego zapalenia tkanek znajdujących się wokół wierzchołka korzenia zęba. Jest to przestrzeń potocznie nazywana „zbiornikiem” z ropą, która powstaje w jamie ustnej na skutek przedostania się tam bakterii. Skutecznym leczeniem jest właśnie nacięcie ropnia.

Ze względu na przyczynę powstania i miejsce powstawania możemy wyróżnić:

  • ropnie powstałe w wyniku urazu (nadmierne szczotkowanie, nieprawidłowe używanie wykałaczek, niektóre pokarmy – popcorn, ości)
  • ropnie powstałe poprzez rozwój próchnicy głębokiej (ubytki) łączące się z miazgą zęba (nerwem zęba) i naczyniami krwionośnymi miazgi zębowej
  • ropnie powstałe poprzez przenikanie bakterii z głębokich szczelin (kieszenie przyzębne) między zębami a dziąsłami, występujące w wielu chorobach przyzębia
Rodzaje ropni

Możemy wyróżnić dwa rodzaje ropni mogące wystąpić w jamie ustnej:

  • ropień zęba (ropień okołowierzchołkowy oraz ropień podokostnowy) pojawia się najczęściej w sytuacji, gdy nerw zęba jest martwy lub gdy powoli, stopniowo obumiera
  • ropień dziąsła, który umiejscowiony jest na dziąśle, a najczęściej położony jest między dziąsłem a zębem lub wysoko na dziąśle i nie ma kontaktu z zębem

 

Objawy
Objawy

Objawy świadczące o obecności ropnia :

  • bardzo bolesna zmiana/zmiany (najczęściej kulistego kształtu) wypełnione ropą
  • opuchlizna wokół miejsca występowania zmiany
  • silny ból podczas picia ciepłych lub zimnych napojów
  • nieprzyjemny zapach
  • pulsujący, rozpierający ból, który nie ustępuje
  • może wystąpić gorączka
  • węzły chłonne pod żuchwą, albo na szyi mogą powiększyć się i stać się wrażliwe na dotyk
  • możliwy ból w obszarze zatok obocznych nosa oraz skroni

Przebieg leczenia

Przebieg leczenia
NACIĘCIE ROPNIA

Leczenie ropni rozpoczyna się od usunięcia ropy.

W przypadku ropnia dziąsła, tkanka miękka zostanie przedziurawiona (nacięcie ropnia poprzez wykonanie nacięcia dziąsła) w celu osuszenia zakażenia. W zaawansowanych przypadkach – zazwyczaj u pacjentów, którzy długo zwlekali z leczeniem lub leczyli się domowymi sposobami – może stać się konieczne także nacięcie skóry twarzy w celu ewakuacji zgromadzonej pod nią ropy.

1. ROPIEŃ SPOWODOWANY ROZWOJEM PARADONTOZY, 2. NACIĘCIE ROPNIA POPRZEZ NACIĘCIE DZIĄSŁA

1. ropień spowodowany rozwojem paradontozy       2. nacięcie ropnia poprzez nacięcie dziąsła

3. UMIESZCZENIE SĄCZKA, 4. ZAŁOŻENIE SZWÓW

                                                       3. umieszczenie sączka                                                           4. założenie szwów
5. USUNIĘCIE SĄCZKA ORAZ SZWÓW, 6. SKALING GŁĘBOKI – USUNIĘCIE PRZYCZYNY ROPNIA
5. usunięcie sączka oraz szwów      6. skaling głęboki – usunięcie przyczyny ropnia

Jeśli przyczyną jest ząb, wówczas wymaga on otwarcia. Dentysta usunie nerwy i miazgę i zainfekowany miąższ wewnątrz kanałów w korzeniu albo korzeniach zębów, poprzez tzw. leczenie kanałów z zakażoną miazgą.

Leczenie powinno być podjęte jak najszybciej, aby usunąć chorą tkankę. Jeśli ropień zęba nie może być wyleczony, ząb powinien zostać usunięty.

LECZENIE ROPNIA ZĘBOPOCHODNEGO

1. LECZENIE ENDO Z drenażem ropnia      2. ekstrakcja zęba przyczynowego

W zależności od stopnia rozwoju ropnia zębopochodnego, metodami leczenia może być leczenie endodontyczne wraz z drenażem ropnia i leczeniem farmakologicznym lub w skrajnych przypadkach może dojść do konieczności ekstrakcji zęba przyczynowego.

Zalecenia

Jeśli ropień znajduje się w dziąsłach, dentysta może zalecić płukanie (kilka razy dziennie, przez kilka dni) jamy ustnej preparatami z ciepłą wodą z solą.
Jeśli będą do tego wskazania, stomatolog może również przepisać antybiotyk, który pomoże uśmierzyć infekcję.

Po upływie 6-ciu miesięcy, należy wykonać zdjęcie rentgenowskie leczonej okolicy, aby stomatolog mógł zobaczyć czy zdrowa kość i tkanka napełniają obszar zniszczony przez ropień. Jeśli kość nie wypełnia obszaru po zabiegu chirurg może wypełnić miejsce zabiegu materiałem kościotwórczym.
Zdarza się, że ropnie jamy ustnej są źródłem licznych miejscowych i ogólnych powikłań. Proces zapalny może rozprzestrzeniać się drogą naczyń krwionośnych i chłonnych do okolicznych i odległych narządów. Nie należy więc leczyć ropni domowymi sposobami, tylko jak najszybciej odwiedzić dentystę!