Co robić w przypadku urazu zęba?

W przypadku złamania lub wybicia zęba należy odnaleźć odłamany fragment lub wybity ząb i jak najszybciej umieścić go w pojemniczku z solą fizjologiczną lub mlekiem, bądź włożyć go do jamy ustnej  i niezwłocznie udać się do stomatologa.

Czy fluor jest bezpieczny?

Fluor jest pierwiastkiem toksycznym jednak tylko w bardzo dużych ilościach. Dawki zawarte w pastach do zębów oraz lakierach fluorkowych stosowane zgodnie z zaleceniami są w zupełności bezpieczne.

Czy zęby mleczne mają nerwy?

Zęby mleczne są tak samo unerwione jak zęby stałe.

Czy zęby mleczne się leczy?

Tak, zęby mleczne leczy się tak samo jak uzębienie stałe. Następstwa nieleczonej próchnicy mogą być groźne dla zdrowia dziecka.

Czy możliwe jest przeprowadzenie leczenia implantologicznego u każdego pacjenta?

Leczenie implantologiczne możemy przeprowadzić nawet w bardzo trudnych przypadkach anatomicznych. Jednak decyzja czy w danym przypadku leczenie z wykorzystaniem implantów będzie zasadne zawsze poparta jest wywiadem lekarskim oraz badaniami diagnostycznymi.

W przypadku takich chorób jak: cukrzyca, zaawansowana osteoporoza, choroby stawów lub układu krążenia wskazane są dodatkowe konsultacje. Za główne przeciwwskazanie do wprowadzenia implantu uważa się brak odpowiedniej higieny jamy ustnej.

Jak długa jest gwarancja na implant zęba?

Implanty zębowe wprowadzane w Centrum Implantologii i Stomatologii Estetycznej objęte są dożywotnią gwarancją, jednak aby jej nie stracić niezbędne są systematyczne badania kontrolne oraz regularna higienizacja jamy ustnej.

Dlaczego niektórzy potrzebują implantów stomatologicznych? Czy istnieje skuteczna profilaktyka?

Prawidłowa higiena jamy ustnej oraz regularne przeglądy stomatologiczne pozwalają zachować naturalne zęby w dobrym stanie jak najdłużej, unikając tym samym konieczności zastąpienia ich implantami zębowymi. Ponadto o wskazaniach do wszczepienia implantów decydują czynniki niezależne od nas, takie jak: wypadki, nieprawidłowy rozrost szczęki i żuchwy.

Słyszałam, że implanty zębów są lepszym rozwiązaniem, niż proteza ruchoma. Czy to prawda?

Zdecydowanie. Implant zęba integruje się z kością, zastępuje naturalny korzeń zęba, zapewniając pacjentowi maksimum komfortu. Protezy zębowe nie oparte na implantach są ruchome, co wpływa na ich mniejszą stabilność. W dodatku siły nacisku, które towarzyszą żuciu przenoszone są na protezę zęba, a następnie na dziąsło, co może powodować zanik kości. Dla większego komfortu oraz w celu uniknięcia zaniku kości warto zdecydować się na implanty stomatologiczne.

Jakie implanty zębów są najlepsze? Czym implanty różnią się między sobą?

Implantologia jest jedną z najszybciej rozwijających się dziedzin stomatologii, w związku z czym na rynku dostępnych jest wiele systemów implantologicznych. W Centrum Implantologii i Stomatologii Estetycznej Cichoń wszczepiamy implanty zębów światowej klasy. Implanty wykonane są z biozgodnego materiału jakim jest tytan.  Implanty różnią się między sobą grubością, długością oraz kształtem.

Dlaczego implanty zębów uznawane są za lepsze rozwiązanie w przypadku braku zębów niż proteza ruchoma?

Rzeczywiście, implanty zębów są lepszym rozwiązaniem niż proteza. Wszystkie siły towarzyszące żuciu pokarmów przenoszone są na korony naszych zębów, a następnie na ich korzenie. Implant zęba wkręcany jest w kość, z którą świetnie się integruje i dzięki temu w 100% zastępuje naturalny korzeń. W przypadku stosowania protez zębowych, mamy dużo mniejszy komfort. Przede wszystkim proteza jest ruchoma i dlatego nigdy nie będzie tak stabilnie osadzona jak praca na implantach.
Zalety implantów zębowych:
• implanty zapewniają mocną i stabilną podstawę dla sztucznych zębów, które wyglądają, zapewniają odczucia i funkcjonują tak jak prawdziwe zęby
• implanty pomagają zapewnić atrakcyjny i estetyczny  uśmiech, a także zachować kształt twarzy (stymulują tkankę kostną i dziąsła)
• implanty pomagają zachować zdrowy stan sąsiednich zębów dzięki wyeliminowaniu użycia klamry i konieczności szlifowania sąsiednich zębów w celu uzyskania podparcia pod most czy protezę zębową.

Co to jest implantoprotetyka? Co to jest odbudowa protetyczna na implantach?

Implantoprotetyka to korona, most lub proteza założona na implancie. Implant jest śrubą tytanową wprowadzoną do kości, która zastępuje korzeń utraconego zęba. Po jego wprowadzeniu należy odczekać jakiś czas, aż implant zęba zintegruje się z kością i wtedy można rozpocząć kolejny etap, którym jest odbudowa protetyczna.

Dlaczego warto zdecydować się na leczenie z wykorzystaniem implantów?

Implanty zębów to najlepszy sposób na uzupełnienie braków zębowych. Dzięki implantom pacjenci odzyskują nowy ząb pozwalający normalnie funkcjonować: uśmiechać się, przeżuwać czy gryźć. Implant zęba uzupełnia także lukę między zdrowymi zębami zapobiegając ich przesuwaniu. Ponadto leczenie implantologiczne pozwala uniknąć zniekształcenia twarzy spowodowanego brakami zębowymi.

Czy to prawda, że powinno się jak najszybciej uzupełnić implantem brakujący ząb?

Tak, to prawda. Miejsce po usuniętym zębie określane jest jako „destrukcyjna luka”, bowiem w momencie utraty zębów dochodzi do zachwiania rozkładu sił zwarciowych wzdłuż łuków zębowych. Rozpoczyna się destrukcyjny proces, który może nieść za sobą nieodwracalne konsekwencje:
– na skutek przechylenia zębów w kierunku luki między zębami powstają przerwy – nieestetyczne diastemy, sprzyjające stanom zapalnym dziąsła
– podczas żucia pokarmów wyzwalają się siły, które powodują przekrzywianie się zębów w kierunku luki, czego efektem jest zaburzenie symetrii uśmiechu
– w miejscu po usuniętym zębie zanika kość, a kolejnym etapem tego procesu jest zanik dziąsła, który może znacznie utrudniać wykonanie satysfakcjonującego estetycznie uzupełnienia protetycznego
– zęby, na skutek braku kontaktu z sąsiednim, utraconym zębem, systematycznie przesuwają się, co może prowadzić do ich przeciążenia (węzeł urazowy), rozchwiania, a w skrajnych przypadkach nawet do konieczności usunięcia
– przemieszczanie się zębów prowadzi do powstania nieprawidłowego zgryzu, którego konsekwencją mogą być zmiany w stawie skroniowo-żuchwowym

Jaki sposób jest najlepszy na uzupełnienie brakującego zęba?

Jednym z najlepszych sposobów uzupełnienia braków zębowych jest odbudowa implantoprotetyczna w postaci koron lub mostów na implantach. Zaletą uzupełniania braków zębowych z zastosowaniem implantów jest m.in. brak konieczności szlifowania zębów sąsiadujących z luką. Ponadto implantacja zapobiega zanikowi kości w miejscu braku zęba.

Dlaczego po ekstrakcji zęba należy unikać płukania ust przez 48 godzin?

Najważniejsze, by nie płukać zębów energicznie, ponieważ można przez przypadek spowodować wypłukanie naturalnego opatrunku pojawiającego się na ranie, czyli skrzepu. Wypłukanie skrzepu często prowadzi do powstania powikłań tzw. suchego zębodołu powodującego silne odczucia bólowe, których przyczyną jest zapalenie zakończeń nerwowych znajdujących się w zębodole.

Ile trwa usuwanie zęba?

Wszystko zależy od konkretnego przypadku. Z reguły ekstrakcja zębów trzonowych jest dłuższa od pozostałych. Ponadto ekstrakcje chirurgiczne czy ekstrakcje zębów zatrzymanych ze względu na bardziej skomplikowany charakter również trwają dłużej.  Zazwyczaj ekstrakcja zęba trwa od 10 minut (w nieskomplikowanych przypadkach)  do 60 minut (przypadki zębów zatrzymanych, leżących blisko nerwów itp.)

Czy można spodziewać się bólu po ekstrakcji zęba?

Sam zabieg jest zupełnie bezbolesny, ze względu na aplikowane znieczulenie. Po jego ustąpieniu możliwe jest odczuwanie dolegliwości bólowych. Jeśli ból będzie silny zaleca się zażyć środek przeciwbólowy dostępny w aptece. W przypadku bólu lub dyskomfortu utrzymującego się przez dłuższy czas należy skontaktować się z lekarzem, ponieważ może wynikać on z powikłań takich jak np. suchy zębodół.

W jaki sposób najbezpieczniej wyprostować krzywe zęby?

Najlepszym rozwiązaniem jest stały aparat ortodontyczny. W obecnej dobie aparaty takie są bardzo zróżnicowane: od klasycznych z metalowymi zamkami do bardziej estetycznych – szafirowych czy przeźroczystych. Należy pamiętać iż aparaty stałe wymagają od pacjenta dużej samodyscypliny, która polega głównie na systematycznych wizytach kontrolnych. Ponadto, pacjent musi wykazać się cierpliwością, gdyż efekty leczenia są oddalone w czasie.
Alternatywą dla aparatów ortodontycznych są bez wątpienia korony i licówki. Nadając zębom pożądany kształt oraz kolor otrzymujemy prawidłowo ustawione zęby. Największą zaletą licówek i koron jest czas ich wykonania. Pacjent oczekuje maksymalnie 14 dni na końcowy efekt.

Jak wygląda proces przygotowania korony/mostu?

Po szczegółowym zaplanowaniu i omówieniu leczenia, zęby przeznaczone pod korony są szlifowane.  Na tej samej wizycie pobierane są wyciski lub skan wewnątrzustny pod przyszłą pracę protetyczną. Ponadto wykonane zostają korony tymczasowe zabezpieczające oszlifowane zęby i umożliwiające cieszenie się uśmiechem pomimo trwającego leczenia. Po około 10 dniach praca protetyczna jest gotowa do pierwszej miary . Na tym etapie oceniana jest prawidłowość jej wykonania, kształt i kolor. Po pełnej akceptacji estetyki praca protetyczna zostaje trwale zacementowana.

 

Czy chirurgiczne usuwanie „zębów mądrości” to skomplikowany zabieg, na czym polega?

Zabieg chirurgicznego usuwania „ósemek” stosuje się w przypadkach, gdy ząb wyrzyna się częściowo, w niekorzystnym położeniu lub pozostaje w kości.  Pierwszy etap to znieczulenie pacjenta, następnie chirurg przechodzi do usuwania zęba. Nierzadko, głównie przy zębach zatrzymanych, niezbędne jest nacięcie dziąsła w miejscu ekstrakcji. W Centrum Implantologii i Stomatologii Estetycznej Cichoń chirurg wykorzystuje innowacyjne urządzenie „PIEZOSURGERY”, które umożliwia atraumatyczne zabiegi w obrębie kości. Zabieg jest bardzo prosty. Nie należy się go obawiać.

Czym różni się licówka od korony?

Główną różnicą między licówką a koroną jest wielkość. Licówka to cienka nakładka, którą umieszcza się na przedniej powierzchni zęba. Korona jest grubsza, wymaga preparacji większej ilości zęba, na całej jego powierzchni w celu jej nałożenia. Warto również zaznaczyć, że licówki stosuje się zwykle w przypadku zdrowych zębów, po to by poprawić ich walory estetyczne. Korona często uzupełnia duże braki tkanki własnej zęba. Najczęściej to lekarz decyduje, które rozwiązanie jest korzystniejsze dla pacjenta.

Czy paradontozę można leczyć? Jakie są sposoby zapobiegania paradontozie?

Współczesna stomatologia oferuje szeroki wachlarz metod leczenia parodontozy. Warto zaznaczyć, że wczesne stadia choroby można łagodzić oraz leczyć bezbolesnymi i prostymi zabiegami w gabinecie. W pierwszej kolejności zaleca się zabieg higienizacji, podczas którego higienistka stomatologiczna dokładnie usuwa złogi: kamień i płytkę nazębną zabezpieczając tym samym zęby przed nadwrażliwością oraz szybkim pojawianiem się osadu. W przypadkach zaawansowanej paradontozy konieczna jest interwencja chirurgiczna. Mamy wtedy do czynienia z takimi zabiegami jak kiretaż, korekty chirurgiczne dziąsła oraz sterowana regeneracja utraconej kości i tkanek przyzębia.

Jaki rodzaj wypełnienia jest najlepszy?

Na rynku dostępna jest cała gama materiałów służących do wypełniania ubytków zębowych. W Centrum Implantologii i Stomatologii Estetycznej Cichoń stosuje się od wielu lat najlepsze z nich. Kompozyty te charakteryzują się maksymalną szczelnością, niesamowitą wytrzymałością oraz rewelacyjnym efektem estetycznym.

Czy badanie tomograficzne jest bolesne?

Badanie tomograficzne nie jest bolesne.

Jak długo trwa badanie tomograficzne?

Czas badania wynosi kilkanaście sekund.

Czy na zdjęciu RTG zębów widoczny będzie stan zapalny?

Badanie radiologiczne (RTG zębów) pozwala dostrzec przewlekłe stany zapalne tkanek wokół zębów (istniejących od co najmniej kilkunastu dni). Świeże (kilkudniowe) zmiany pozostaną niewidoczne, podobnie jak zmiany zapalne w obrębie miazgi zęba.

Czym jest zdjęcie pantomograficzne?

Jest to tak zwana panorama zębów, czyli zdjęcie całego uzębienia. Znajdują się na nim: szczęka, żuchwa, łuki zębowe oraz tkanki otaczające zęby.

Czy zabieg leczenia kanałowego jest bolesny?

Zabiegi leczenia kanałowego przeprowadzane są z wykorzystaniem znieczulenia dzięki czemu są bezbolesne.

Czy leczenie kanałowe odbędzie się na jednej wizycie?

To zależy od wielu czynników m.in:
• Ilość kanałów zęba
• występowania stanu zapalnego
• Czy jest to leczenie pierwotne czy wtórne
Leczenie pierwotnie trwa od około 1 do 2 godzin i będzie mogło być przeprowadzone na jednej wizycie. W przypadku jednak gdy ząb jest leczony wtórnie, zabieg będzie prawdopodobnie wymagał dodatkowej wizyt.

Czy leczenie kanałowe zapewnia sukces leczenia i utrzymanie zęba przez wiele lat?

Szacuje się iż skuteczność leczenia kanałowego wynosi około 95%. Czasami zdarzają się niepowodzenia, które w dużej mierze wynikają z nietypowej budowy zęba, a w szczególności jego korzeni. Zęby leczone endodontycznie przeważnie mają dość duże ubytki własnych tkanek. W celu wzmocnienia ich struktury w większości przypadków wskazane jest wykonanie overlaya lub korony porcelanowej na wkładzie koronowo-korzeniowym zapewniającym wytrzymałość porównywalną z wytrzymałością własnego zdrowego zęba przed leczeniem.

Czy po leczeniu kanałowym będę potrzebować korony?

Wszystko zależy od tego, ile tkanki twardej zęba zostanie po leczeniu.
Jeżeli tkanki zostanie mało, prawdopodobnie potrzebna będzie korona. Jeżeli będzie jej dostatecznie dużo, może wystarczyć wykonanie uzupełnienia typu overlay lub zwykłego wypełnienia.

Czy ząb po leczeniu kanałowym boli?

Po leczeniu kanałowym mogą występować lekkie dolegliwości bólowe. Głównie jest to tkliwość zęba przy nagryzaniu. Owe dolegliwości są skutkiem opracowania kanału. Nie świadczą one o nieprawidłowym leczeniu. Mogą trwać od kilku godzin do kilku dni.

Czy ząb po leczeniu kanałowym wymaga kontroli radiologicznej?

Tak. Po leczeniu kanałowym ząb należy kontrolować radiologicznie po upływie 3 miesięcy , 6 m-cy oraz po roku.

Czy ząb po leczeniu kanałowym zmieni kolor i będzie ciemny?

Kiedyś owszem, leczenie powodowało odbarwienie zębów leczonych kanałowo. Jeśli wykonamy leczenie prawidłowo, usuniemy wszystkie zakażone tkanki i wypełnimy kanały nowoczesnymi preparatami, to ząb nie powinien zmienić koloru.

Czy istnieją specjalne zalecenia po leczeniu kanałowym?

Przeważnie nie ma szczegółowych zaleceń ani konkretnych przeciwwskazań po leczeniu kanałowym. Tuż po leczeniu warto jednak ograniczyć jedzenie i picie gorących pokarmów oraz unikać jedzenia potraw bardzo twardych lub takich, które wymagają intensywnego żucia.

Okazało się, że mam złamane narzędzie w kanale. Czy oznacza to, że będę musiał usunąć wcześniej leczony kanałowo ząb?

Na szczęście nie, dzięki mikroskopowi endodontycznemu lekarz jest w stanie usunąć złamane narzędzie.

Co należy robić, żeby w przyszłości uniknąć konieczności leczenia kanałowego?

Należy regularnie odbywać wizyty w klinice stomatologicznej, ponieważ wcześnie wykryta próchnica jest leczona przy pomocy standardowego  wypełnienia.

Co to jest bruksizm?

Jest to mimowolne, najczęściej nieświadome zaciskanie zębów lub zgrzytanie zębami w nocy lub/i w dzień. Może również przybierać postać stukania zębami o zęby. Jest oznaką nieprawidłowego funkcjonowania organizmu lub reakcji na stres.

Dlaczego zgrzytam zębami?

Bruksizm, czyli zgrzytanie zębami, jest częstym problemem. Jako że zgrzytanie zębami odbywa się głównie w nocy, pacjenci nieraz nie są tego świadomi. Przyczyny mogą być różne: bóle lub urazy okolic głowy, mięśni karku, mięśni okołokręgosłupowych czy obręczy barkowej. Nieraz do przeciążenia narządu żucia, a w konsekwencji do bruksizmu, prowadzi wada zgryzu lub źle dobrana proteza. Zgrzytanie zębami może mieć również podłoże psychiczne np. w przypadku dużego napięcia nerwowego wynikające ze stresu.

Czy zaciskanie i zgrzytanie zębów jest szkodliwe?

Zaciskanie i zgrzytanie zębów może oznaczać bruksizm prowadzący do zmian w stawach skroniowo-żuchwowych. Nieleczony bruksizm może być przyczyną wielu problemów zdrowotnych np.: bólu głowy, bólu kręgosłupa, problemów ze słuchem lub wzrokiem oraz ścierania się zębów.

Czy może istnieć związek między nieprawidłowościami w obrębie stawu skroniowo-żuchwowego a powtarzającymi się bólami głowy?

Tak, zdarza się, że ból głowy jest spowodowany zaburzeniami stawów szczęki oraz skurczami mięśni otaczających szyję i głowę. Może być także wynikiem złego zgryzu lub bruksizmu. Aby wykluczyć związek między bólem głowy a stawem skroniowo-żuchwowym należy udać się do stomatologa, który łącząc wywiad lekarski z szeregiem badań, będzie w stanie stwierdzić, czy przyczyna dolegliwości ma charakter gnatologiczny.

Czy istnieje skuteczne leczenie bruksizmu?

W przypadku zgrzytania zębami spowodowanego czynnikami psychosomatycznymi zaleca się unikanie stresu oraz odpoczynek. Rozwiązaniem stosowanym w leczeniu bruksizmu jest zastosowanie specjalnych szyn relaksacyjnych – plastikowych nakładek zakładanych na noc, które uniemożliwiają zaciskanie zębów.

Moja szczęka przeskakuje z głośnym trzaskiem. Czy powinienem się martwić?

Trzaski, które Pan słyszy, mogą wynikać ze zmian w zgryzie (np. związanych z wyrzynającymi się ósemkami) lub być powikłaniem bruksizmu. Aby ustalić przyczynę, należy skonsultować się ze stomatologiem. Być może okaże się, że do rozwiązania problemu wystarczy zastosowanie szyn relaksacyjnych.

Jak powstają zaburzenia stawów skroniowo-żuchwowych?

Na zaburzenia stawów skroniowo – żuchwowych wpływają takie czynniki jak: stres, zgrzytanie zębami, wady zgryzu, braki zębowe.

Czy żucie gumy jest szkodliwe dla stawów skroniowo-żuchwowych?

Tak, częste żucie gumy może prowadzić do zaburzeń stawów skroniowo – żuchwowych. Jeżeli zaczną pojawiać się częste bóle głowy, trzaskanie przy otwieraniu szeroko ust, ból przy ziewaniu zalecamy ograniczyć żucie gumy do kilku minut dziennie, tylko w celu odświeżenia i przywrócenia prawidłowego pH w ustach.

W jaki sposób laser może pomóc w przypadku leczenia kanałowego?

Laser pozwala na dotarcie w trudno dostępne miejsca rozbudowanego systemu kanałów korzeniowych, niedostępnych za pomocą tradycyjnych chemiczno-mechanicznych metod. W sprawny i dokładny sposób redukuje mikroorganizmy (sterylizuje), a także wpływa pozytywnie na proces zdrowienia tkanek okołowierzchołkowych.

Czy istnieją przeciwwskazania do skorzystania z laseroterapii?

Stosowanie lasera jest w pełni bezpieczne, przeciwwskazania nie różnią się od tych wymienianych w przypadku innych zabiegów. Co więcej, laser może być wykorzystywany jako alternatywa dla pacjentów, którzy z powodu dolegliwości zdrowotnych (np. wrzody, alergia na antybiotyki, uszkodzone nerki) nie powinni korzystać z leczenia farmakologicznego.

W jaki sposób laser przyspiesza gojenie się ran?

Laser powoduje miejscowe uwolnienie się limfokin oraz interleukin, czynników wzrostu, które wspomagają regenerację tkanki.

Czy to prawda, że laseroterapia może wyleczyć nadwrażliwość zębów?

Rzeczywiście, wystarczy jednorazowa aplikacja wiązki laserowej, by uwolnić pacjenta od silnego bólu. Laserem zamykamy zewnętrzne ujścia i zmniejszamy średnicę kanalików zębinowych dzięki czemu uczucie nadwrażliwości nie będzie już odczuwalne. Laseroterapia jest obecnie najskuteczniejszą metodą walki z nadwrażliwością zębów.

Czy istnieją specjalne zalecenia, do których powinienem stosować się po zabiegu odbudowy tkanki kostnej?

Przez godzinę po zabiegu pacjent powinien zagryzać opatrunek chirurgiczny. W razie bólu warto skorzystać z leków przeciwbólowych, pomocne mogą okazać się również zimne okłady. Po zabiegu przez kilka dni należy zrezygnować z przyjmowania twardych lub ciepłych posiłków oraz ograniczyć aktywność fizyczną. Przez pierwsze trzy dni prosimy omijać okolicę wszczepu w trakcie szczotkowania, aby nie dopuścić do powstania podrażnień.

Czy zawsze można odbudować kość?

Regeneracja kostna nie zawsze jest możliwa. Lekarz stomatolog po przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego oraz przestudiowaniu wyników badań diagnostycznych ocenia czy pacjent kwalifikuje się do zabiegu.

Czy zabieg odbudowy tkanki kostnej jest zawsze połączony z implantacją?

W zależności od stopnia zaawansowania zaników kostnych u pacjenta regeneracja kości może być przeprowadzona podczas osobnego zabiegu przed wprowadzeniem implantów zębowych lub w trakcie samego zabiegu implantacji. Jeśli zanik kostny jest znaczny, sterowaną regenerację kości wykonuje się na kilka miesięcy przed wszczepieniem implantów.

 

 

Czy biomateriały są bezpieczne?

Stosowane w naszej klinice biomateriały są całkowicie bezpieczne. Liczne publikacje naukowe dowodzą, że materiały tego typu są doskonale tolerowane przez organizm ludzki. O ich niezawodności świadczy fakt, że skorzystało z nich już 3,5 mln ludzi.

Czy leczenie ortodontyczne jest bolesne?

Zarówno w przypadku korekcji wad aparatem stałym, jak i ruchomym mogą pojawić się niewielkie dolegliwości bólowe, trwające nie więcej niż 2-3 dni po wizycie. Zazwyczaj nie są one na tyle dokuczliwe, by wymagały zażycia leku przeciwbólowego, choć należy pamiętać, że odczuwanie bólu jest kwestią indywidualną.

Czy noszenie aparatu stałego powoduje wadę wymowy?

Aparat jest ciałem obcym w jamie ustnej, dlatego przez pierwsze dni po jego założeniu pacjenci mogą mieć problem z wyraźnym mówieniem. Gdy pacjent przyzwyczai się do niego, wszystko wraca do normy.

Jak długo trwa zakładanie aparatu stałego?

Zakładanie aparatu trwa od godziny w przypadku jednego łuku do półtorej godziny w przypadku dwóch łuków.

Czy efekty korekcji utrzymują się przez całe życie?

Nie istnieje raczej ryzyko nawrotu wady, choć możliwe jest pojawienie się niewielkiego przesunięcia zębów, nierzutującego na uzyskany efekt estetyczny. Aby zapobiec potencjalnym nawrotom stosuje się specjalne retainery oraz nakładki na zęby.

W jaki sposób powinno się szczotkować zęby?

Zęby powinny być szczotkowane przez co najmniej 3 minuty. Jeśli to możliwe, zaleca się szczotkowanie po każdym posiłku oraz po spożyciu słodzonych napojów. Pamiętajmy o tym, że należy również oczyszczać przestrzenie międzyzębowe, korzystając z nici dentystycznych, wykałaczek czy irygatorów. Po wizycie u lekarza lub higienistki warto zapytać o technikę szczotkowania.

Co wpływa na rozwój paradontozy?

Główną przyczyną chorób przyzębia jest niedostateczna oraz nieprawidłowa higiena jamy ustnej.

Istnieją również okoliczności sprzyjające wystąpieniu paradontozy. Wśród nich można wymienić:

– choroby reumatoidalne
– cukrzycę
– braki witamin
– czynniki genetyczne
– stłoczenia zębów

Palacze, osoby nadużywające alkohol oraz osoby starsze znajdują się w grupie zwiększonego ryzyka wystąpienia parodontozy

Czy istnieją przeciwwskazania do piaskowania zębów?

Prawie każdy może bez obaw poddać się zabiegowi.

Wyjątkami są osoby:
– z alergią na sodę lub inne składniki preparatu
– posiadające rany w jamie ustnej
– cierpiące na stan zapalny dziąseł i jamy ustnej
– cierpiące na astmę, pylicę
Po przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego, stomatolog ocenia, czy piaskowanie jest zalecane w przypadku danego pacjenta.

Jaki kolor mają zdrowe dziąsła?

Zdrowe dziąsła powinny mieć jasnoróżowy kolor. Zbyt blade dziąsła mogą świadczyć o anemii lub innej chorobie ogólnoustrojowej. Z kolei zaczerwienienie dziąseł, zwłaszcza połączone z ich krwawieniem lub swędzeniem, może być objawem stanu zapalnego.

Jak działa urządzenie HealOzone?

Urządzenie za pomocą czystego tlenu i ozonu zabija bakterie, wirusy oraz przeciwdziałą powstawaniu próchnicy.

Czy leczenie ozonem jest w pełni bezpieczne?

Tak, w czasie ozonoterapii maksymalne stężenie ozonu w jamie ustnej wynosi 0,01 ppm.

Czy w przypadku zabiegu Sinus Lift można mówić o skutecznej profilaktyce?

Osoby, które miały usunięty ząb, powinny jak najszybciej zastąpić brakujący korzeń implantem zębowym, zażegnując tym samym ryzyko zaniku kości.

Po jakim czasie od wykonania zabiegu Sinus Lift zostaną wprowadzone implanty zębów?

Implanty zębów wprowadzane są zazwyczaj od 3 do 9 miesięcy od zabiegu Sinus Lift, gdyż tyle trwa pełna regeneracja kości. Czasami, by uniknąć dwóch operacji, jeśli są ku temu odpowiednie warunki, implanty zęba wprowadza się już podczas zabiegu Sinus Lift.

Czy zabieg Sinus Lift przeprowadzany jest pod narkozą?

Zabieg Sinus Lift nie wymaga narkozy ani hospitalizacji.

Każdy pacjent planujący implantację musi poddać się zabiegowi ponoszenia dna zatoki szczękowej?

U co piątej osoby decydującej się na wprowadzenie implantu zęba, zabieg Sinus Lift jest konieczny. Podczas wizyty lekarz stomatolog oceni, czy zabieg jest niezbędny i czy można go przeprowadzić.

Czy aparat utrudnia mówienie?

Zaraz po założeniu aparatu mogą wystąpić problemy z płynnym, wyraźnym mówieniem. Jednak owe niedogodności wraz z oswojeniem się z aparatem szybko ustępują.

Czy są jakieś limity odnośnie wieku pacjenta w przypadku zakładania aparatu?

Nie, nie ma żadnych limitów wiekowych. Trzeba mieć jednak na uwadze, iż leczenie ortodontyczne osoby dorosłej może trwać dłużej.

Czy aparat utrudnia jedzenie?

Przez pierwszych kilka dni po założeniu aparatu radzimy wybierać dania miękkie, łatwe do przeżucia. Przez cały okres noszenia aparatu odradzamy spożywania produktów chrupkich, twardych (jabłka, marchewki, skórki od chleba) i ciągnących (krówki, gumy do żucia).

Co się dzieje przy odczepieniu się zamka od zęba?

Czasem zdarza się, że zamek lub ligatura się odkleją (na przykład po zjedzeniu czegoś ciągnącego lub twardego). Zwykle nie jest to sytuacja wymagająca natychmiastowej wizyty u ortodonty (chyba, że pacjent uskarża się na ból lub dyskomfort). Jeśli zamek nie odkleił się do końca, należy go pozostawić. Jeśli się odkleił, trzeba umówić się na wizytę i zabrać go ze sobą.

Co w przypadku wypadnięcia ligatury?

W takiej sytuacji prosimy o kontakt z gabinetem. Prawdopodobnie potrzebna będzie interwencja stomatologa.

Czy to prawda, że w przypadku noszenia aparatu nie można wykonywać higienizacji?

Absolutnie nie! W przypadku noszenia aparatu wykonywanie higienizacji zalecane jest nawet co 3 miesiące. Pacjenci, którzy decydują się na leczenie ortodontyczne powinni pamiętać, że przy stosowaniu aparatu ortodontycznego właściwa higiena jamy ustnej ma ogromne znaczenie i może się przyczynić do powodzenia leczenia.

W jakim wieku dziecko powinno udać się na pierwszą wizytę w gabinecie stomatologicznym?

Mleczne zęby pojawiają się już w buzi niemowlęcia, dlatego jeszcze przed pierwszymi urodzinami dziecka warto udać się na wizytę do stomatologa, który sprawdzi, czy zęby wyrzynają się w sposób prawidłowy.  Ponadto lekarz oceni stan dziąseł i błony śluzowej jamy ustnej. Dzięki wizycie rodzice dowiedzą się także, jak należy prawidłowo dbać o zęby dziecka.

Czy warto stosować kolorowe wypełnienie?

Jak najbardziej. Kolorowe wypełnienia są dla dzieci dodatkową zachętą do mycia zębów, poza tym uwalniają dużą ilość jonów fluorowych i jonów cynku, działając bakteriostatycznie i przeciwpróchnicowo. Wypełnienia są dobrze widoczne, dlatego rodzic może natychmiast zauważyć ich brak i udać się z dzieckiem do stomatologa.

Jak przygotować dziecko do wizyty u stomatologa?

Przede wszystkim nie należy wzbudzać w dziecku strachu. Należy mu wytłumaczyć na czym polega praca stomatologa i w jakim celu udaje się na wizytę. Warto poinformować dziecko, że podczas leczenia może poczuć delikatny dyskomfort. Ważne jest aby dziecko wiedziało, że wizyta jest konieczna, jeśli chce cieszyć się zdrowymi zębami i nie odczuwać w przyszłości dolegliwości bólowych.

Czy warto leczyć mleczne zęby?

Tak, ponieważ to od nich zależy późniejsze ustawienie zębów stałych. Ponadto zęby mleczne z ubytkami próchnicowymi są źródłem infekcji bakteryjnych nie tylko dla jamy ustnej, ale dla całego organizmu dziecka. W żadnym wypadku nie należy ich zaniedbywać.
Opinia, że zębów mlecznych nie należy leczyć ponieważ i tak wypadną, jest fałszywa i bardzo szkodliwa dla prawidłowego rozwoju pierwszego uzębienia. Prawidłowa higiena jamy ustnej od najmłodszych lat chroni przed próchnicą i innymi chorobami jamy ustnej.
Nieleczone ubytki zębów mlecznych mogą skutkować infekcjami bakteryjnymi oraz wadami zgryzu, prowadzącymi do konieczności rozpoczęcia leczenia ortodontycznego.

Moje zęby są żółte, widać na nich liczne przebarwienia. Co mogę zrobić?

Warto zacząć od piaskowania i szczotkowania zębów pastami wybielającymi. W przypadku osób powyżej szesnastego roku życia dobrym rozwiązaniem jest wybielanie zębów, które skutecznie zmienia barwę szkliwa na jaśniejszą.

Nie podoba mi się kształt moich zębów. Jakie są sposoby rozwiązania takiego problemu?

Jednym z rozwiązań jest zastosowanie zabiegu korekcyjnego, polegającego na poprawianiu kształt zębów poprzez oszlifowanie ich wiertłem diamentowym, gumką i materiałem ściernym. Konturing, bo taką nazwę nosi ta metoda, jest całkowicie bezpieczny, nie należy się obawiać uszkodzenia zębów. Alternatywnym rozwiązaniem może być założenie koron lub licówek.

Czy można zarazić się próchnicą?

Tak, przyczyną powstawania próchnicy są bakterie, a one mogą się przenosić. Dlatego nie należy używać szczoteczek wspólnie z innymi osobami.

Po czym poznać próchnicę?

Próchnicę można zobaczyć. Gdy jest niewielka, objawia się w postaci białych lub ciemnych plam na powierzchni szkliwa. Mocno rozwinięta próchnica wyczuwalna jest jako „dziury” w zębie. Niepokojącymi objawami są: nadwrażliwość na ciepło i zimno oraz kwaśne i słodkie smaki, a także ból przy nagryzaniu.

Czy słodycze powodują próchnicę?

Tak, słodycze mają duży wpływ na powstanie próchnicy, bowiem zawarte w nich cukry proste przyczyniają się do powstania bakterii wewnątrz ust.

W jakim celu fluoruje się zęby?

Fluor wzmacnia zęby i uodparnia je na ataki kwasów i cukrów prostych.  Ponadto remineralizuje szkliwo, zmniejsza możliwość wystąpienia próchnicy oraz zapobiega dalszemu jej rozwojowi.

Co wchodzi w skład pełnego zabiegu higienizacji jamy ustnej?

Pierwszym etapem zabiegu jest skaling czyli usuwanie kamienia za pomocą ultradzwięków, kolejnym etapem jest piaskowanie mające na celu usunięcie osadu oraz przebarwień  z powierzchni licowych, okluzyjnych i przestrzeni międzyzębowych. Nieodzownym etapem jest polerowanie specjalnymi pastami polerskimi. Dokładne wypolerowanie przyczynia się do redukcji osadzania płytki nazębnej i jej mniejszej retencji.

Czy zabieg higienizacji jest bolesny?

Nie. Zabieg nie powinien powodować odczucia bólu. Jednak zależy to od indywidualnej wrażliwości pacjenta. W przypadku dużej nadwrażliwości zawsze można poprosić o wykonanie zabiegu w znieczuleniu.

Jak często powinno wykonywać się higienizację?

Zabieg higienizacji jamy ustnej powinien być wykonywany przynajmniej raz na 6 miesięcy, a w przypadku pacjentów ortodontycznych raz na 3 miesiące. Częstotliwość wykonywania higienizacji jest sprawą indywidualną, higienistka zawsze informuje jak często powinna się ona odbywać, aby nie doszło do recesji dziąseł lub innych chorób związanych z przyzębiem.

Jak sprawdzić czy dokładnie czyszczę zęby?

Jedną z metod jest tabletka fuksynowa.
Po skończonym zabiegu higienizacji jamy ustnej w Centrum Implantologii i Stomatologii Estetycznej Cichoń pacjent otrzymuje taką tabletkę w celu sprawdzenia prawidłowości wykonania szczotkowania i nitkowania. Po dokładnym rozgryzieniu i rozprowadzeniu językiem stara płytka nazębna odbarwi się na odpowiedni kolor informując o niedostatecznym wyszczotkowaniu zębów.

Jak dbać o higienę uzupełnień protetycznych - koron, mostów i prac na implantach?

Zaleca się wykonywanie zabiegu higienizacji jamy ustnej co najmniej raz na pół roku. Profesjonalny zabieg higienizacji jamy ustnej wykonywany jest za pomocą specjalnych końcówek pozwalających bezpiecznie i dokładnie oczyścić okolice elementów protetycznych. Dodatkowo używany jest piasek o mniejszej ziarnistości i ścieralności, który zabezpiecza korony przed uszkodzeniem.

Jakie są zalecenia po zabiegu wybielania zębów?

Przez pierwsze dni po zabiegu zęby są szczególnie narażone na przebarwienia. Najważniejsze, aby stosować tzw. „białą dietę” przez co najmniej 7 dni po wybielaniu, bowiem stabilizacja koloru trwa około 14 dni. Oznacza to, że pacjent powinien całkowicie zrezygnować z produktów, które mogłyby zabarwić zęby. Należy wstrzymać się ze spożywaniem: kawy, herbaty, czerwonego wina, barszczu, soków owocowych, coli itd. Zakazane jest również palenie papierosów przez co najmniej dwie doby. Zęby mogą być nieco bardziej wrażliwe niż zwykle, dlatego warto zachować szczególną ostrożność w trakcie spożywania gorących oraz zimnych pokarmów i napojów.

Czy wybielanie osłabia zęby?

Wybielanie, o ile wykonywane jest w profesjonalnym gabinecie stomatologicznym, nie wpłynie negatywnie na kondycję zębów. Istnieją liczne badania i publikacje dowodzące, że zabieg ten jest zupełnie bezpieczny dla szkliwa.

Czy da się wybielić również sztuczne zęby?

Nie, wybieleniu mogą ulec wyłącznie zęby naturalne. W przypadku wybielania zębów naturalnych dobrym pomysłem jest zmiana dotychczasowych sztucznych zębów na nowe, jaśniejsze, po to, by nie odcinały się kolorystycznie od pozostałych.

Dlaczego osoby, które nie ukończyły szesnastego roku życia nie powinny wybielać zębów?

W związku z tym, że w okolicach 16 roku życia kończy się proces mineralizacji zębów, zaleca się wykonywanie zabiegu dopiero po ukończeniu 16 lat.

Czy każdy może poddać się zabiegowi natychmiastowego wybielania zębów?

Zabieg natychmiastowego wybielania zębów przeznaczony jest dla każdego pacjenta. Największą skuteczność stwierdza się u pacjentów, których przebarwienia spowodowane zostały poprzez spożywanie barwiących produktów spożywczych oraz palenie papierosów. Zabieg ten jest skuteczny także przy zębach z przebarwieniami tetracyklinowymi, fluorozowymi oraz przebarwieniami wynikającymi z wieku pacjenta.

O ile bielsze będą moje zęby po wybielaniu?

Efekt wybielania jest sprawą indywidualną, zależy w dużej mierze od intensywności przebarwień oraz rodzaju ich źródła. Ostateczny kolor utrwala się 7 – 14 dni po zabiegu, natomiast duży wpływ na jego efekt ma przestrzeganie zaleceń pozabiegowych.
Wybielanie rozpoczynamy od sprawdzenia koloru wyjściowego zębów. Wykonujemy kilka zdjęć zębów, aby mieć następnie możliwość porównania ich koloru przed i po zabiegu. Wypełnienia, licówki, korony protetyczne nie podlegają wybielaniu i zachowują swój kolor. W związku z tym, stare wypełnienia lub korony powinny zostać wymienione po 2 tygodniach od zabiegu wybielenia zębów.

Mam jeden bardzo ciemny ząb. Jest martwy. Jak go wybielić?

Po leczeniu kanałowym, wybielanie zębów martwych, wymaga oddzielnej procedury zabiegowej. Przebarwienia w takich zębach, tworzą się w wyniku przenikania od wewnątrz do zębiny barwników krwi, martwej miazgi (nerwu) zęba i materiału wypełniającego kanał starszej generacji. Ten proces zachodzi wewnątrz zęba, dlatego tam należy działać środkiem wybielającym. Wybielanie tak przebarwionego zęba, polega na opracowaniu jego komory i założeniu do środka preparatu wybielającego. Taką wkładkę wymienia się co kilka dni. Leczenie obejmuje od 2 do 4 wizyt w zależności od stopnia przebarwienia korony. Na ostatniej wizycie zakłada się wypełnienie kompozytowe dobrane kolorystycznie.

Czy istnieją przeciwskazania do wybielania?

Niestety, nie wszyscy pacjenci mogą skorzystać z zabiegu wybielania zębów.

Z wybielania powinny zrezygnować:

• kobiety w ciąży i karmiące
• osoby chore na epilepsję lub chorobę Parkinsona
• osoby, z bardzo intensywną nadwrażliwością zębów
• osoby, które nie ukończyły 16 roku życia
• osoby z alergią lub nadwrażliwością na utleniacze, glicerynę i żywicę poliakrylowe

Przez zabiegiem wybielania zębów, celem wybrania odpowiedniego odcienia, należy zadbać o wyleczenie:

  • ubytków próchnicowych
  • stanów zapalnych w obrębie jamy ustnej

Czy przed wybielaniem konieczne jest przeprowadzenie zabiegu higienizacji jamy ustnej?

Zdecydowanie tak. Przeprowadzenie pełnej higienizacji jamy ustnej jest gwarancją sukcesu wybielania, bowiem zęby na których znajdują się zanieczyszczenia nie wybielą się.

Czy istnieją przeciwwskazania do stosowania sedacji wziewnej?

Tak, najczęstszym przeciwwskazaniem jest przeziębienie, przerost migdałków gardłowych, czy ostre zapalenie zatok, a tym samym niedrożność górnych dróg oddechowych. Sedacja nie powinna być także stosowana u pacjentek będących w I trymestrze ciąży. Inne przeciwskazania do sedacji to: choroby psychiczne, stwardnienie rozsiane, porfiria, miastenia gravis, roztrzenie oskrzelowe, rozedma płuc, zapalenie ucha środkowego, implant ślimakowy czy alkoholizm.

Jak długo utrzymuje się działanie sedacji wziewnej?

Podawanie podtlenku azotu może trwać dowolnie długo, do czasu, jaki wymaga tego wykonanie danego zabiegu. Działanie gazu utrzymuje się jeszcze przez ok. 15 minut od momentu zakończenia podawania. Po tym czasie pacjent odzyskuje pełną świadomość.

Kto opracował metodę DSD?

Autorem metody Digital Smile Design jest brazylijski technik i lekarz dentysta – Christian Coachman. Jego założeniem było wzmocnienie diagnostyki leczenia oraz ulepszenie komunikacji lekarza z pacjentem.

Jak długo trwa pierwsza konsultacja?

Pierwsze spotkanie to około 1,5 godziny. W tym czasie powstaje dokumentacja fotograficzna oraz przeprowadzony zostaje szczegółowy wywiad z pacjentem na temat jego wyobrażeń o nowym uśmiechu.

Co to jest policzkowy wax-up diagnostyczny?

Policzkowy wax-up diagnostyczny to ‘projekt’ nowego kształtu zębów wykonywany przez technika dentystycznego na gipsowym odlewie uzębienia pacjenta. W procesie DSD wax-up służy również do przygotowania silikonowego modelu zębów, który pacjent może przymierzyć i zobaczyć przewidywalny efekt leczenia estetycznego.

Co to jest index silikonowy?

Index silikonowy (mock-up) to prototyp nowego uśmiechu, który przyjmuje formę nakładki na zęby. Pacjent przymierza ją, aby zobaczyć przewidywalny efekt leczenia oraz w celu akceptacji kształtu docelowej pracy protetycznej.