Protetyka - podstawowe informacje
KORONA NA OSZLIFOWANYM ZĘBIE
Współczesna protetyka stomatologiczna to przede wszystkich poprawa estetyki uśmiechu i przywrócenie komfortu i radości życia. Jest to dziedzina stomatologii odpowiedzialna za odtworzenie lub stworzenie na nowo prawidłowej funkcji zębów. Zniszczone, niepełne i nieestetyczne uzębienie niesie za sobą poważne konsekwencje dla zdrowia, samopoczucia i pewności siebie. Piękny uśmiech jest najlepszą wizytówką każdego człowieka, a protetyka stomatologiczna pomaga w jego osiągnięciu.
Leczenie protetyczne składa się z kilku etapów z których najważniejszy to pełna diagnostyka i określenie oczekiwań pacjenta. W oparciu o doświadczenie, najnowszy sprzęt diagnostyczny i światowe trendy w dziedzinie protetyki przygotowywany jest indywidualny plan leczenia który zawiera wytyczne zabiegów przygotowawczych do leczenia protetycznego na zębach własnych bądź na implantach.
Wskazania:
- brak pojedynczego zęba
- brak wielu zębów
- bezzębie
- niezadowalająca estetyka uzębienia
Zapisz
Zapisz
Protetyka - Stosowane rozwiązania
Najważniejsza w wykonaniu prac protetycznych jest pasja, a połączenie sztuki, wiedzy, doświadczenia i technologii gwarantuje najpiękniejsze rezultaty. Centrum Implantologii i Stomatologii Estetycznej Cichoń wykonuje prace protetyczne przy współpracy z renomowanymi laboratoriami, które są gwarantami najwyższej jakości i doskonałej formy licówek, koron, mostów i protez.
Stosowane rozwiązania
Protetyka stomatologiczna – Licówki
Licówki to mało inwazyjne cieniutkie płatki protetyczne nadające zębom pożądany kształt i kolor. Szczególnymi walorami estetycznymi oraz trwałością odznaczają się licówki wykonane z porcelany, ale w ofercie Centrum Implantologii i Stomatologii Estetycznej Cichoń są również licówki kompozytowe i skaleniowe.
Mogą być zakładane metodą bez szlifowania lub z minimalnym szlifowaniem. Generalnie wykorzystanie licówki jest najmniej inwazyjnym sposobem na korektę koloru i kształtu zębów.
Licówka na WYPREPAROWANYM zębie
Zapisz
Zapisz
Protetyka stomatologiczna – Korony
Korona jest stałym uzupełnieniem protetycznym obejmującym całą powierzchnię zęba. Dzięki koronom możliwe staje się odtworzenie prawidłowego kształtu i koloru zęba oraz wykonanie niewielkiej korekty jego ustawienia w łuku przywracając mu piękny wygląd.
Korony stosuje się gdy ząb:
- jest znacznie zniszczony przez próchnicę;
- jest pokryty licznymi wypełnieniami;
- jest złamany;
- jest zniszczony przez postępujące z wiekiem ścieranie się zębów;
- jest odbarwiony po leczeniu kanałowym.
Stanowi rozwiązanie w sytuacji, kiedy naturalnej korony zęba nie da się już prawidłowo odbudować przy pomocy materiału kompozytowego.
Korona na oszlifowanym zębie
W celu zastosowania korony protetycznej konieczne jest przygotowanie uszkodzonego zęba poprzez zmniejszenie jego rozmiaru (tzw. zeszlifowanie zęba). Powstały w ten sposób filar jest podstawą do przymocowania korony. W przypadku gdy filar taki jest słaby, bo ząb był znacznie uszkodzony, stosuje się wzmacniający wkład koronowo – korzeniowy np. z włókna szklanego.
Zapisz
Zapisz
Protetyka stomatologiczna – Mosty
Most to stałe uzupełnienie protetyczne, które pozwala na odbudowę nawet 3 sąsiadujących ze sobą ubytków. Jest połączeniem zablokowanych koron wypełniających braki z koronami na zębach znajdujących się w sąsiedztwie luki zębowej (filarów mostu). Zakres przygotowania przed zastosowaniem mostu jest podobny jak w przypadku koron czyli wymaga opracowania filarów pod mosty.
Zgodnie ze światowymi standardami w przypadkach gdy obok luki znajdują się zęby zdrowe zaleca się uzupełnienia brakujących zębów przy pomocy wszczepów śród-kostnych – implantów i implantoprotetyki.
MOST TRZY PUNKTOWY NA OSZLIFOWANYCH ZĘBACH WŁASNYCH
Zapisz
Zapisz
Protetyka stomatologiczna – Protezy ruchome
Proteza zębowa to uzupełnienie protetyczne mające zastosowanie w przypadku mnogich ubytków zębowych lub całkowitego bezzębia. Przywraca utracone funkcje jamy ustnej.
Wyróżniamy:
- protezy ruchome oparte na zębach własnych pacjenta – wyjmowane przez pacjenta (protezy akrylowe, protezy szkieletowe, protezy na zatrzaskach, protezy elastyczne, protezy na teleskopach, protezy na zasuwach)
Wyjmowana proteza częściowa
- protezy ruchome całkowite (stosowane w przypadku bezzębia)
Całkowita proteza ruchoma OSIADAJĄCA NA dziąŚLE
Zapisz
Zapisz
Nie należy zapominać, że skutkiem noszenia przez pacjenta protezy ruchomej może być zanik podłoża kostnego. Alternatywnym rozwiązaniem dla tradycyjnych protez są specjalne protezy „oparte” na implantach. Pacjentom nieposiadającym swoich naturalnych zębów, po wszczepieniu implantów, tworzy się dopasowywaną indywidualnie, wygodną i wyglądającą naturalnie protezę tak, aby eliminować przesuwanie i wypadanie, oraz zanik kości. Dowiedz się więcej…
Pierwotny stan kości
Postępujący zanik kości na skutek noszenia protez ruchomych
ZANIK KOŚCI NA SKUTEK WIELOLETNIEGO NOSZENIA PROTEZ RUCHOMYCH
Zapisz
Zapisz
Rodzaje materiałów protetycznych
Współcześnie pacjenci zainteresowani są nie tylko posiadaniem funkcjonalnych rozwiązań z zakresu protetyki, ale także coraz ważniejsze są dla nich względy estetyczne. Podczas konsultacji lekarz przedstawia i uzasadnia możliwe rozwiązania (rozwiązanie), natomiast wybór planu leczenia leży po stronie pacjenta.
W odcinkach przednich doradza się zastosowanie koron pełnoceramicznych, bezmetalowych, które doskonale imitują naturalny wygląd zęba. Wykonane są one z tlenku cyrkonu lub ceramiki.
Pełnoceramiczny most trzypunktowy
Zapisz
Zapisz
Rodzaje koron
Protetyka – korony, licówki, mosty pełnoceramiczne
Zaletą koron i mostów wykonanych z tlenku cyrkonu jest nie tylko jego wytrzymałość, ale także estetyka. Jest to materiał najbardziej zbliżony do naturalnych zębów, ma podobny kolor i w podobny sposób odbija światło. Warto zaznaczyć, iż tlenek cyrkonu jest całkowicie bezpieczny dla organizmu (biozgodny), co oznacza, że nie powoduje nadwrażliwości, która może się pojawić w przypadku metalu. Ze względu na estetykę i naturalny wygląd, są one preferowane w przypadku uzupełnień zarówno zębów przednich jak i bocznych.
Korony pełnoceramiczne na bazie tlenku cyrkonu dzięki biokompatybilności, dobrym walorom estetycznym oraz najwyższej trwałości spośród wszystkich ceramik dentystycznych są doskonałym rozwiązaniem dla wymagających pacjentów. Stanowią one alternatywę dla tradycyjnej podbudowy ze stopu metali nawet do odtwarzania braków w bocznych odcinkach łuku zębowego. Tlenek cyrkonu można stosować w sytuacjach, w których wymagana jest duża wytrzymałość, na przykład w kilkupunktowych mostach.
Protetyka – korony, licówki, mosty pełnoceramiczne
Prace protetyczne wykonane w systemie ceramicznym idealnie spełniają swoją role w przypadku licówek, odbudowy pojedynczych koron oraz mostów trzy punktowych. Innowacyjność systemu gwarantuję doskonałą estetykę (najbardziej estetyczna ceramika na świecie) oraz wysoką wytrzymałość uzupełnień. Polecane szczególnie w odcinku przednim.
Korony ceramiczne to inaczej korony wykonane z ceramiki szklanej, wzmacnianej dwukrzemianem litu. Wytrzymałość na zginanie tego typu ceramiki jest pięciokrotnie wyższa w porównaniu do ceramiki skaleniowej i wynosi średnio 350 Mpa (5,6). Jest to rozwiązanie idealne estetyczne w przypadku uzupełnień w obrębie pojedynczych zębów (inlay, onlay, overlay, licówka, korona protetyczna), jak również krótkich, trzypunktowych mostów (poza zębami trzonowymi). Dzięki dużej wytrzymałości, ceramika ta pozwala na stosowanie najcieńszych licówek niewymagających szlifowania zębów.
Innowacyjność systemu gwarantuję doskonałą estetykę (najbardziej estetyczna ceramika na świecie) oraz wysoką wytrzymałość uzupełnień.
Protetyka – korony i mosty metaloceramiczne
Prace protetyczne na podbudowie metalowej stanowią alternatywę dla koron i mostów pełnoceramicznych. Przed podjęciem decyzji warto wiedzieć, że minusem zastosowania tradycyjnych koron z podbudową metalową jest występowanie szarej linii w obszarze styku korony z dziąsłem. U osób uczulonych na metal mogą powodować nadwrażliwość. Jednak ta grupa kron również znajduje zastosowanie w codziennej praktyce.
Najczęściej zadawane pytania
Czym różni się licówka od korony?
Główną różnicą między licówką a koroną jest wielkość. Licówka to cienka nakładka, którą umieszcza się na przedniej powierzchni zęba. Korona jest grubsza, wymaga preparacji większej ilości zęba, na całej jego powierzchni w celu jej nałożenia. Warto również zaznaczyć, że licówki stosuje się zwykle w przypadku zdrowych zębów, po to by poprawić ich walory estetyczne. Korona często uzupełnia duże braki tkanki własnej zęba. Najczęściej to lekarz decyduje, które rozwiązanie jest korzystniejsze dla pacjenta.
Nie podoba mi się kształt moich zębów. Jakie są sposoby rozwiązania takiego problemu?
Jednym z rozwiązań jest zastosowanie zabiegu korekcyjnego, polegającego na poprawianiu kształt zębów poprzez oszlifowanie ich wiertłem diamentowym, gumką i materiałem ściernym. Konturing, bo taką nazwę nosi ta metoda, jest całkowicie bezpieczny, nie należy się obawiać uszkodzenia zębów. Alternatywnym rozwiązaniem może być założenie koron lub licówek.
Jak dbać o higienę uzupełnień protetycznych - koron, mostów i prac na implantach?
Zaleca się wykonywanie zabiegu higienizacji jamy ustnej co najmniej raz na pół roku. Profesjonalny zabieg higienizacji jamy ustnej wykonywany jest za pomocą specjalnych końcówek pozwalających bezpiecznie i dokładnie oczyścić okolice elementów protetycznych. Dodatkowo używany jest piasek o mniejszej ziarnistości i ścieralności, który zabezpiecza korony przed uszkodzeniem.