Zmiany w organizacji ruchu w okolicach naszej klinki. Sprawdź, jak wygodnie dojechać Sprawdź
Implantoprotetyka to dziedzina stomatologii, która łączy implantologię i protetykę. Zajmuje się ona odbudową braków zębowych w oparciu o wszczepy śródkostne (implanty), a nie uzębienie własne pacjenta. Dzięki odbudowie uzębienia na implantach, uzyskujemy trwały efekt estetyczny i poprawiamy zaburzoną, poprzez utratę zębów, mechanikę narządu żucia. Rozwiązania protetyczne oparte na implantach wyglądają jak naturalne zęby, są stabilne i zapewniają poczucie bezpieczeństwa i swobody w czasie każdej czynności.
Konsultacja w celu wyboru najlepszego rozwiązania implantoprotetycznego przebiega w oparciu o dokładną diagnostykę (wykonanie tomografii komputerowej, ocenę stanu kości i zgryzu).
W przypadku braku jednego zęba najlepszym rozwiązaniem jest wprowadzenie implantu. Jeśli z jakiegoś powodu nie jest to możliwe, alternatywne rozwiązanie stanowi w większości przypadków wykonanie mostu protetycznego.
Uzupełnienie braku zęba (poprzez wszczepienie implantu) odciąża sąsiadujące, zdrowe zęby przywracając naturalne, równomierne rozłożenie sił działających na kości. Ponadto wszczepienie implantu nie niesie za sobą konieczności szlifowania zdrowych zębów, które stanowią podstawę dla tradycyjnych mostów. Implanty służą pacjentom znacznie dłużej i nie są podatne na próchnicę, tak jak zęby na których zamocowany jest most.
Podobnie jak w przypadku braku pojedynczego zęba, najlepszym rozwiązaniem jest leczenie implantoprotetyczne. W przypadku braku możliwości przeprowadzenia tego zabiegu możemy sięgnąć po rozwiązania z zakresu protetyki takie jak most wielopunktowy lub proteza ruchoma.
Most na implantach to przynajmniej trzy połączone ze sobą korony zawieszone pomiędzy (co najmniej dwoma) implantami stanowiącymi dla nich stabilny fundament.
Most na implantach to najlepsze rozwiązanie w przypadku braku kilku sąsiadujących ze sobą zębów. Jest on wykonywany indywidualnie w taki sposób, aby kształtem i kolorem pasował do pozostałych, naturalnych zębów pacjenta. Różnica jest praktycznie niezauważalna. Zastosowanie implantów zapobiega zanikowi kości, dzięki czemu sąsiednie zęby pozostają nienaruszone. Dodatkową zaletą tego rozwiązania jest uniknięcie konieczności szlifowania zdrowych zębów pacjenta, a tym samym ich nieodwracalnego uszkodzenia. W przeciwieństwie do mostu na implantach ruchome protezy zębowe oznaczają wyjmowanie i nakładanie protezy nawet kilka razy w ciągu doby.
Aby można było osadzić koronę na implancie, potrzebny jest swoisty filar, który połączy wklęsły od góry implant z „czapeczką” w postaci tejże korony. Takim spoiwem jest właśnie łącznik, który umieszcza się w implancie, a na którym osadza się prace protetyczne. Wybór łącznika uzależniony jest od indywidualnego planu leczenia u konkretnego pacjenta, może być wykonany z tytanu lub tlenku cyrkonii.
Implantoprotetyka, przy całkowitych brakach zębowych, proponuje różnego rodzaju protezy, jednak dzięki nowoczesnej implantologii możliwe jest wykonanie stabilnych protez osadzonych na implantach.
Protezy tradycyjne utrudniają żucie i gryzienie wielu pokarmów, mogą także zaburzać mowę. Posiadanie protezy tradycyjnej powoduje zanik kości, co prowadzi do zmian w wyglądzie twarzy. Aby odzyskać estetykę i funkcje jamy ustnej przy znacznej utracie zębów najlepiej zdecydować się na protezę na implantach.
Proteza na implantach jest niezwykle stabilna ze względu na umocowanie jej na dwóch, czterech lub więcej implantach. Proteza spełnia funkcje utraconych zębów, dzięki czemu można bez niepokoju żuć wszystkie pokarmy, a pacjent nie odczuwa różnicy między protezą a naturalnymi zębami.
Implantoprotetyka w Centrum Implantologii i Stomatologii Estetycznej Cichoń to:
W naszej klinice oferujemy Państwu dwie sprawdzone metody protetyczne:
Pacjentom, którym zależy na pełnym komforcie oraz możliwości najlepszej rehabilitacji funkcjonalnej, zaleca się wykonanie mostów ceramicznych wspartych na 8 implantach w szczęce i 6 w żuchwie.
Prace protetyczne na implantach wykonywane są z tych samych materiałów co prace protetyczne oparte na zębach. Zapraszamy do zapoznania się z obszernym opisem stosowanych w naszym Centrum rozwiązań. Dowiedz się więcej…
Fluor jest pierwiastkiem toksycznym jednak tylko w bardzo dużych ilościach. Dawki zawarte w pastach do zębów oraz lakierach fluorkowych stosowane zgodnie z zaleceniami są w zupełności bezpieczne.
Rzeczywiście, implanty zębów są lepszym rozwiązaniem niż proteza. Wszystkie siły towarzyszące żuciu pokarmów przenoszone są na korony naszych zębów, a następnie na ich korzenie. Implant zęba wkręcany jest w kość, z którą świetnie się integruje i dzięki temu w 100% zastępuje naturalny korzeń. W przypadku stosowania protez zębowych, mamy dużo mniejszy komfort. Przede wszystkim proteza jest ruchoma i dlatego nigdy nie będzie tak stabilnie osadzona jak praca na implantach.
Zalety implantów zębowych:
• implanty zapewniają mocną i stabilną podstawę dla sztucznych zębów, które wyglądają, zapewniają odczucia i funkcjonują tak jak prawdziwe zęby
• implanty pomagają zapewnić atrakcyjny i estetyczny uśmiech, a także zachować kształt twarzy (stymulują tkankę kostną i dziąsła)
• implanty pomagają zachować zdrowy stan sąsiednich zębów dzięki wyeliminowaniu użycia klamry i konieczności szlifowania sąsiednich zębów w celu uzyskania podparcia pod most czy protezę zębową.
Implantoprotetyka to korona, most lub proteza założona na implancie. Implant jest śrubą tytanową wprowadzoną do kości, która zastępuje korzeń utraconego zęba. Po jego wprowadzeniu należy odczekać jakiś czas, aż implant zęba zintegruje się z kością i wtedy można rozpocząć kolejny etap, którym jest odbudowa protetyczna.
Tak, to prawda. Miejsce po usuniętym zębie określane jest jako „destrukcyjna luka”, bowiem w momencie utraty zębów dochodzi do zachwiania rozkładu sił zwarciowych wzdłuż łuków zębowych. Rozpoczyna się destrukcyjny proces, który może nieść za sobą nieodwracalne konsekwencje:
– na skutek przechylenia zębów w kierunku luki między zębami powstają przerwy – nieestetyczne diastemy, sprzyjające stanom zapalnym dziąsła
– podczas żucia pokarmów wyzwalają się siły, które powodują przekrzywianie się zębów w kierunku luki, czego efektem jest zaburzenie symetrii uśmiechu
– w miejscu po usuniętym zębie zanika kość, a kolejnym etapem tego procesu jest zanik dziąsła, który może znacznie utrudniać wykonanie satysfakcjonującego estetycznie uzupełnienia protetycznego
– zęby, na skutek braku kontaktu z sąsiednim, utraconym zębem, systematycznie przesuwają się, co może prowadzić do ich przeciążenia (węzeł urazowy), rozchwiania, a w skrajnych przypadkach nawet do konieczności usunięcia
– przemieszczanie się zębów prowadzi do powstania nieprawidłowego zgryzu, którego konsekwencją mogą być zmiany w stawie skroniowo-żuchwowym
Jednym z najlepszych sposobów uzupełnienia braków zębowych jest odbudowa implantoprotetyczna w postaci koron lub mostów na implantach. Zaletą uzupełniania braków zębowych z zastosowaniem implantów jest m.in. brak konieczności szlifowania zębów sąsiadujących z luką. Ponadto implantacja zapobiega zanikowi kości w miejscu braku zęba.