Podstawowe informacje

wybielanie zębów kraków

wybielanie zębów

Wybielanie zębów należy do najczęściej wykonywanych zabiegów stomatologii estetycznej. Osoby z pięknym, białym uśmiechem postrzegane są jako zdrowsze i bardziej atrakcyjne, niestety mało kto jest zadowolony ze swojego naturalnego koloru szkliwa. Przyczyny powstawania przebarwień na zębach są różne: ciemnienie szkliwa może wynikać z genetycznych predyspozycji, nieprawidłowego rozwoju zębów lub być skutkiem ubocznym antybiotyków zażywanych w dzieciństwie. Ogromny wpływ na kolor korony zęba ma palenie papierosów, a także spożywanie produktów zawierających silnie barwiące substancje (m. in. kawa, herbata, wino). Profesjonalny zabieg wybielania zębów to wspaniały, błyskawiczny i bezbolesny sposób na piękne białe zęby w każdym wieku.

Zapisz

Wybielanie PREVDENT

Wybielanie zębów wraz z naprawą szkliwa PREVDENT

Prevdent to najnowocześniejszy system wybielający, który umożliwia regeneracje i wzmocnienie szkliwa przy jednoczesnym wybielaniu zębów.

powierzchnia zęba przed zabiegiem vs powierzchnia zęba po zabiegu prevdent kraków

powierzchnia zęba przed zabiegiem vs powierzchnia zęba po zabiegu

Wybielanie zębów metodą Prevdent polega na zastosowaniu zaawansowanych technologicznie składników takich jak:

  • nano-hydroksyapatyt – sztucznie wytworzony odpowiednik hydroksyapatytu (głównego składnika szkliwa), który wnikając w powierzchnię szkliwa remineralizuje ją oraz eliminuje nadwrażliwość zębów.
  • nisko stężony, 6% nadtlenek wodoru – aktywna substancja wybielająca dzięki której zachodzi proces wybielania koloru zębów nawet o 7 – 8 odcieni w niecałe 3 godziny.
  • ’Stain Removal’ – zaawansowana kombinacja środków powierzchniowo czynnych, detergentów, rozpuszczalników i aktywnego tlenu, który wnika głęboko w zęby, aby rozbić i usunąć plamy.

Z zabiegu przeprowadzanego przez dyplomowaną higienistkę stomatologiczną może skorzystać każdy, jeżeli tylko lekarz nie wyróżni żadnych przeciwwskazań. Szczególnie zalecany jest osobom z nadwrażliwością zębów.

Zalety wybielania zębów metodą Prevdent

Zalety wybielania zębów metodą Prevdent

Etapy procedury wybielania Prevdent:

Etapy procedury wybielania Prevdent:

Efekt wybielania może utrzymać się od 2 – 3 lat (w zależności od indywidualnych predyspozycji pacjenta oraz nawyków żywieniowych). W celu przedłużenia rezultatów zaleca się stosowanie produktów firmy Prevdent. Pasta Prevdent

lampa prevdent

lampa prevdent

Inne metody wybielania zębów

Wybielanie natychmiastowe Beyond Polus Advanced

Wybielanie natychmiastowe akceleratorem Beyond Polus Advanced to połączenie innowacyjności, bezpieczeństwa oraz maksymalnych efektów w profesjonalnym wybielaniu zębów. Dzięki zastosowaniu  innowacyjnej technologii w postaci zimnego światła, czyli połączenia światła halogenowego z diodowym, które dzięki licznym światłowodom i specjalnemu układowi optycznemu eliminuje szkodliwe promieniowanie ultrafioletowe (UV) i promieniowanie podczerwone (IR), nie dochodzi do przegrzania zęba i związanych z tym skutkami. Zaletą tej metody jest bardzo wysoka skuteczność. Już podczas jednej wizyty możesz znacznie rozjaśnić swoje zęby.

Zabieg wybielania musi być poprzedzony profesjonalną higienizacją jamy ustnej (usunięcie kamienia i osadu nazębnego).wybielanie zębów lampą beyond kraków

Akcelerator Beyond Polus Advanced WYBIELA ZĘBY PODCZAS 3, 15 MINUTOWYCH SESJI

Zabieg wybielania nie jest skomplikowany. Nie zajmuje również dużo czasu – trwa niecałe 45 minut.  Nie ma powodu, by obawiać się podrażnień w trakcie zabiegu oraz po jego zakończeniu, bowiem lampa Beyond nie wytwarza szkodliwego promieniowania UV ani nie generuje ciepła. Zabieg jest całkowicie bezbolesny.

Zabieg wybielania przeprowadzany jest przez dyplomowaną higienistkę stomatologiczną pod kontrolą lekarza stomatologa i przebiega według poniższego planu:

  1. Ocena koloru wyjściowego zębów przy pomocy urządzenia SpectroShade i ustalenie jaki efekt jest oczekiwany po zabiegu.
  2. Przygotowanie pacjenta do zabiegu, polegające na założeniu okularów ochronnych, założeniu specjalnego rozwieraka oraz zabezpieczeniu dziąseł płynną żywicą, (tzw. koferdamem) utwardzoną za pomocą lampy polimeryzacyjnej.
  3. Aplikacja żelu wybielającego na zęby.
  4. Naświetlanie skierowane na zęby za pomocą lampy Beyond Polus Advanced. Standardowo wybielanie obejmuje trzy naświetlenia, ale po każdym z nich sprawdzany jest efekt wybielania.
  5. Sprawdzenie koloru zębów oraz przedstawienie dalszych zaleceń.
Wybielanie nakładkowe

Wybielanie nakładkowe to wybielanie zębów w domu przy pomocy specjalnych nakładek wybielających. Metoda ta daje długotrwały efekt śnieżnej bieli, pozwala wybielić zęby o kilka odcieni w ciągu 8 dni. Efekt widoczny jest już po pierwszej aplikacji.

Metoda wybielania nakładkowego polega na pobraniu wycisku szczęki i żuchwy oraz przygotowaniu na tej podstawie specjalnej, zindywidualizowanej szyny. Do nakładek pacjent aplikuje żel wybielający o odpowiednim stężeniu i zakłada na kolejne 8 nocy. Po zabiegu zęby są wybielone nawet o kilka odcieni. Efekt rozjaśnienia zębów uzyskuje się już po pierwszej nocy.

wybielanie nakładkowe kraków

wybielanie nakładkowe

Zapisz

Wybielanie martwego zęba

Wybielanie martwego zęba – dedykowane zębom z przebarwieniami wewnętrznymi wynikłymi po przeprowadzonym leczeniu endodontycznym.

Zęby tzw 'martwe’ mogą zmienić swój kolor z białego na żółty do ciemnobrunatnego włącznie. Różnica w kolorze pomiędzy zdrowymi i 'martwymi’ zębami jest problemem zwłaszcza, gdy znajduje się w obszarze estetycznym (widocznym podczas mówienia czy uśmiechu).  Wybielanie zębów martwych jest zabiegiem szczególnie zalecanym w takiej sytuacji.

Wybielanie martwego zęba rozpoczyna się od ponownego otwarcia i opracowania komory zęba. Wewnątrz korony zęba umieszcza się specjalny preparat przeznaczony do wybielania martwych zębów, a otwór zamyka opatrunkiem tymczasowym – fleczerem. Po zakończeniu wybielania zamyka się komorę zęba zakładając typowe wypełnienie kompozytowe.

wybielanie zębów martwych Kraków

Zalecenia po zabiegu wybielania zębów – instrukcje dla pacjenta

By móc cieszyć się efektem wybielania przez całe życie, niezbędne jest ścisłe stosowanie się do zaleceń po zabiegu oraz przestrzeganie białej diety. Z upływem czasu zęby mogą nieznacznie zmienić swój kolor. Wystarczy wówczas skorzystać z zabiegu odświeżającego. Pomocne może być również piaskowanie zębów lub korzystanie z pasty wybielającej.
Biała dieta jest niezbędna do tego, aby nie zepsuć efektu wybielania zębów tuż po zabiegu. Najlepszymi produktami są ser biały, jogurt, maślanka, ryż, ziemniaki, czy makaron. Ponieważ żel wybielający zwiększa tymczasowo porowatość szkliwa (zęby zachowują się wówczas jak gąbka), co prowadzi do znacznej podatności zębów na czynniki barwiące, nie zaleca się spożywania takich produktów jak: buraki, soki, sosy (barwią zęby), czerwone wino, kolorowe warzywa i owoce.

W przypadku wybielania Prevdent biała dieta obowiązuje jedynie 24 h – jest to zasługa stosowanego w tej metodzie nano-hydroksyapatytu, który minimalizuje porowatość szkliwa chroniąc je przed wpływem wszelkich barwników znajdujących się w pożywieniu.

Najczęściej zadawane pytania

Moje zęby są żółte, widać na nich liczne przebarwienia. Co mogę zrobić?

Warto zacząć od piaskowania i szczotkowania zębów pastami wybielającymi. W przypadku osób powyżej szesnastego roku życia dobrym rozwiązaniem jest wybielanie zębów, które skutecznie zmienia barwę szkliwa na jaśniejszą.

Jakie są zalecenia po zabiegu wybielania zębów?

Przez pierwsze dni po zabiegu zęby są szczególnie narażone na przebarwienia. Najważniejsze, aby stosować tzw. „białą dietę” przez co najmniej 7 dni po wybielaniu, bowiem stabilizacja koloru trwa około 14 dni. Oznacza to, że pacjent powinien całkowicie zrezygnować z produktów, które mogłyby zabarwić zęby. Należy wstrzymać się ze spożywaniem: kawy, herbaty, czerwonego wina, barszczu, soków owocowych, coli itd. Zakazane jest również palenie papierosów przez co najmniej dwie doby. Zęby mogą być nieco bardziej wrażliwe niż zwykle, dlatego warto zachować szczególną ostrożność w trakcie spożywania gorących oraz zimnych pokarmów i napojów.

Czy wybielanie osłabia zęby?

Wybielanie, o ile wykonywane jest w profesjonalnym gabinecie stomatologicznym, nie wpłynie negatywnie na kondycję zębów. Istnieją liczne badania i publikacje dowodzące, że zabieg ten jest zupełnie bezpieczny dla szkliwa.

Czy da się wybielić również sztuczne zęby?

Nie, wybieleniu mogą ulec wyłącznie zęby naturalne. W przypadku wybielania zębów naturalnych dobrym pomysłem jest zmiana dotychczasowych sztucznych zębów na nowe, jaśniejsze, po to, by nie odcinały się kolorystycznie od pozostałych.

Dlaczego osoby, które nie ukończyły szesnastego roku życia nie powinny wybielać zębów?

W związku z tym, że w okolicach 16 roku życia kończy się proces mineralizacji zębów, zaleca się wykonywanie zabiegu dopiero po ukończeniu 16 lat.

Czy każdy może poddać się zabiegowi natychmiastowego wybielania zębów?

Zabieg natychmiastowego wybielania zębów przeznaczony jest dla każdego pacjenta. Największą skuteczność stwierdza się u pacjentów, których przebarwienia spowodowane zostały poprzez spożywanie barwiących produktów spożywczych oraz palenie papierosów. Zabieg ten jest skuteczny także przy zębach z przebarwieniami tetracyklinowymi, fluorozowymi oraz przebarwieniami wynikającymi z wieku pacjenta.

O ile bielsze będą moje zęby po wybielaniu?

Efekt wybielania jest sprawą indywidualną, zależy w dużej mierze od intensywności przebarwień oraz rodzaju ich źródła. Ostateczny kolor utrwala się 7 – 14 dni po zabiegu, natomiast duży wpływ na jego efekt ma przestrzeganie zaleceń pozabiegowych.
Wybielanie rozpoczynamy od sprawdzenia koloru wyjściowego zębów. Wykonujemy kilka zdjęć zębów, aby mieć następnie możliwość porównania ich koloru przed i po zabiegu. Wypełnienia, licówki, korony protetyczne nie podlegają wybielaniu i zachowują swój kolor. W związku z tym, stare wypełnienia lub korony powinny zostać wymienione po 2 tygodniach od zabiegu wybielenia zębów.

Mam jeden bardzo ciemny ząb. Jest martwy. Jak go wybielić?

Po leczeniu kanałowym, wybielanie zębów martwych, wymaga oddzielnej procedury zabiegowej. Przebarwienia w takich zębach, tworzą się w wyniku przenikania od wewnątrz do zębiny barwników krwi, martwej miazgi (nerwu) zęba i materiału wypełniającego kanał starszej generacji. Ten proces zachodzi wewnątrz zęba, dlatego tam należy działać środkiem wybielającym. Wybielanie tak przebarwionego zęba, polega na opracowaniu jego komory i założeniu do środka preparatu wybielającego. Taką wkładkę wymienia się co kilka dni. Leczenie obejmuje od 2 do 4 wizyt w zależności od stopnia przebarwienia korony. Na ostatniej wizycie zakłada się wypełnienie kompozytowe dobrane kolorystycznie.

Czy istnieją przeciwskazania do wybielania?

Niestety, nie wszyscy pacjenci mogą skorzystać z zabiegu wybielania zębów.

Z wybielania powinny zrezygnować:

• kobiety w ciąży i karmiące
• osoby chore na epilepsję lub chorobę Parkinsona
• osoby, z bardzo intensywną nadwrażliwością zębów
• osoby, które nie ukończyły 16 roku życia
• osoby z alergią lub nadwrażliwością na utleniacze, glicerynę i żywicę poliakrylowe

Przez zabiegiem wybielania zębów, celem wybrania odpowiedniego odcienia, należy zadbać o wyleczenie:

  • ubytków próchnicowych
  • stanów zapalnych w obrębie jamy ustnej

Czy przed wybielaniem konieczne jest przeprowadzenie zabiegu higienizacji jamy ustnej?

Zdecydowanie tak. Przeprowadzenie pełnej higienizacji jamy ustnej jest gwarancją sukcesu wybielania, bowiem zęby na których znajdują się zanieczyszczenia nie wybielą się.