Czym zajmuje się periodontologia?
ZAAWANSOWANE ZAPALENIE PRZYZĘBIA (TZW. PARADONTOZA)
Periodontologia jest dziedziną stomatologii zajmującą się leczeniem chorób przyzębia i błony śluzowej jamy ustnej. Problemy z tkankami otaczającymi zęby są bardzo powszechne. Najczęściej spotykana przypadłość to zapalenie przyzębia popularnie zwane paradontozą.
Ważne, by zgłosić się do stomatologa w momencie pojawienia się pierwszych niepokojących symptomów, aby możliwe było jak najszybsze wdrożenie leczenia. Zaliczamy do nich:
- zaczerwienienie, bądź krwawienie dziąseł
- odsłonięcie szyjek zębowych
- nadwrażliwość
- uczucie rozchwiania zębów
- nieprzyjemny zapach z ust
Nie należy bagatelizować sytuacji, ponieważ nieleczone choroby przyzębia mogą prowadzić do całkowitej utraty uzębienia.
POSTĘPOWE ZAPALENIA PRZYZĘBIA
Zapisz
Sposoby leczenia
Sposoby leczenia
Leczenie periodontologiczne chirurgiczne – regeneracyjne
POKRYCIE RECESJI DZIĄSŁA
Pokrycie recesji dziąsła, pokrycie odsłoniętej powierzchni korzenia zęba oraz odtworzeniu i pogrubieniu linii dziąsła. Zabieg jest bardzo precyzyjny i wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym. Nie zawsze wystarcza sama repozycja dziąsła, często brakujące fragmenty tkanek pobiera się np. z podniebienia.
pokrycie recesji dziąsła
Zaletą zabiegu jest również poprawa zaburzonej resekcją dziąsła estetyki uśmiechu.
Zapisz
Leczenie periodontologiczne chirurgiczne – resekcyjne
zabieg płatowy
Zabiegi chirurgiczne umożliwiają zlikwidowanie stanu zapalnego, którego nie można już usunąć poprzez zabieg higienizacji.
Zabieg płatowy to usunięcie zapalnie zmienionych tkanek przyzębia i odbudowa utraconych w wyniku zapalenia przyzębia, kości oraz dziąsła. Zabieg najczęściej polega na chirurgicznym oczyszczeniu kości i usunięciu ognisk zapalnych z przyzębia w celu umożliwienia regeneracji kości. Zabiegi płatowe są wykonywane w znieczuleniu miejscowym. Periodontolog nacina dziąsło i błonę śluzową w okolicach zmienionej zapalnie kości. Odsłania korzeń zęba i kość wyrostka zębodołowego, aby pod kontrolą wzroku mieć swobodny dostęp do ogniska zapalnego. Za pomocą odpowiednich mikronarzędzi usuwa zakażoną tkankę i wszystkie ogniska zapalne, a także dodatkowo płucze operowane miejsce roztworem soli fizjologicznej lub antybiotyku. Po wykonaniu takiego zabiegu na ranę zakłada się szwy, które są zdejmowane po upływie około tygodnia.
Inne zabiegi periodontologiczne
Korekta uśmiechu dziąsłowego
Uśmiechem dziąsłowym (gummy smile) nazywamy dysproporcję pomiędzy tzw. strefą białą (zęby pacjenta) a strefą czerwoną (dziąsła). Dysproporcja ta jest wynikiem niewłaściwego stosunku pomiędzy pozycją szczęki, ustawieniem zębów, pozycją niższej granicy górnej wargi oraz pozycją dziąseł w stosunku do koron zębów. Brak równowagi między tymi elementami tworzy wrażenie za krótkich zębów w stosunku do dziąseł zaburzając tym samym estetykę uśmiechu.
Przyczyny schorzenia:
- wada genetyczna związana z nadmiernym wzrostem kości szczęki
- wady ortodontyczne
- bruksizm
- krótka górna warga
- opóźnione wyrzynanie zębów
UŚMIECH DZIĄSŁOWY PRZED I PO KOREKCIE
Istnieje kilka metod z zakresu stomatologii i medycyny estetycznej oferujących uporanie się z problemem uśmiechu dziąsłowego. Jedną z nich jest chirurgiczne wydłużenie koron klinicznych i usunięcie nadmiaru dziąseł. Zabieg przeprowadza lekarz periodontolog i wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, co gwarantuje pacjentowi jego bezbolesny przebieg.
WYDŁUŻENIE KORON ZĘBÓW
Po przeprowadzonym zabiegu może być konieczne wykonanie licówek lub koron pełnoceramicznych w celu odtworzenia właściwych proporcji i kształtu zębów.
W skrajnych przypadkach niezbędna jest także zmiana kształtu samej kości szczęki lub inne procedury z zakresu periodontologii, ortodoncji, a nawet chirurgii szczękowo-twarzowej.
WYRÓWNANIE GIRLANDY DZIĄSŁOWEJ
Leczenie periodontologiczne niechirurgiczne
Skaling głęboki/poddziąsłowy – to metoda usuwania kamienia poddziąsłowego polegająca na ręcznym usuwaniu specjalistycznymi narzędziami (kiretami) kamienia poddziąsłowego z powierzchni korzeni zębów połączeniu z ich polerowaniem (wygładzeniem). Kamień poddziąsłowy lokalizuje się poniżej linii dziąsła, na korzeniu zęba, niszcząc aparat utrzymujący ząb w zębodole, co skutkuje zwiększeniem jego ruchomości, zanikiem kości, a w późniejszym stadium rozchwianiem i utratą zębów. Z racji tego, że ściślej przylega do powierzchni korzeni zębów, jest trudniejszy do usunięcia.
Zapisz
Profilaktyka
Profilaktyka
Choroby przyzębia związane są z gromadzeniem się nalotu bakteryjnego na zębach, dziąsłach lub uzupełnieniach protetycznych. Dlatego kluczową rolę w utrzymaniu odpowiedniego stanu zdrowia odgrywa odpowiednia profilaktyka. Ogromne znaczenie mają kwestie codziennej pielęgnacji zębów – to w jaki sposób oraz jaką szczoteczką czyścimy zęby, a także to, jak często zmieniamy szczoteczki na nowe. Znaczenie może mieć nawet rodzaj pasty i płynu do higieny jamy ustnej. By zminimalizować ryzyko wystąpienia problemów z przyzębiem, zaleca się, aby przynajmniej raz w roku korzystać z zabiegu profesjonalnego oczyszczania zębów. W Stomatologia Cichoń oferujemy zabiegi higieniczne: skaling i piaskowanie oraz leczenie chorób przyzębia za pomocą kiretażu otwartego, kiretażu zamkniętego, szynowanie zębów.