Zmiany w organizacji ruchu w okolicach naszej klinki. Sprawdź, jak wygodnie dojechać Sprawdź
Sedacja dożylna (analgosedacja) to działania mające na celu uspokojenie pacjenta oraz obniżenie poziomu jego lęku podczas zabiegu stomatologicznego. Przeprowadzana tylko przez zespół anestezjologów (lekarz i asysta), analgosedacja jest uzupełnieniem znieczulenia miejscowego. Polega na dożylnym podawaniu leków o działaniu przeciwbólowym i uspokajającym oraz na ciągłym monitorowaniu pacjenta. Analgosedacja pozwala utrzymywać pacjenta w ograniczonym stanie świadomości, bez konieczności stosowania znieczulenia ogólnego, co zwiększa bezpieczeństwo tej metody.
Sedacja jest postępowaniem zapewniającym pacjentowi całkowity brak bólu, stresu i lęku oraz niepamięć wsteczną (czyli pacjent nie pamięta zabiegu).
Wskazaniem do sedacji są:
Ścisłe:
Ścisłym przeciwwskazaniem jest nieprzestrzeganie nakazu bycia na czczo.
Względne:
W każdej sytuacji względnego przeciwskazania, sedacja jest możliwa, ale wymaga szczególnego przygotowania.
W celu przygotowania do zabiegu przeprowadzanego w sedacji Pacjent musi pozostać na czczo, tzn. sześć godzin bez posiłku i cztery godziny bez przyjmowania płynów. Powinien być też w dobrym stanie ogólnym i bez infekcji (kaszel, katar, gorączka). Jeżeli leczy się na choroby przewlekłe, wskazane jest dostarczenie kart informacyjnych z przebiegu leczenia.
Sedację przeprowadza zespół anestezjologów podając pacjentowi leki drogą dożylną, gdyż w ten sposób najłatwiej ją kontrolować. Z reguły dąży się do podawania krótko działających leków, tak aby pacjent niedługo po zabiegu mógł samodzielnie funkcjonować.
W trakcie sedacji, pomimo zastosowania leków działających na centralny układ nerwowy, pacjent pozostaje cały czas przytomny i jest w kontakcie słownym z lekarzem. Znajduje się w stanie głębokiego uspokojenia, często połączonego z płytkim snem. Jego ruchy są spowolniałe i nie odczuwa strachu ani lęku.
Po zabiegu wykonanym w sedacji, pacjent może wrócić do domu, ale wskazana jest obecność osoby towarzyszącej. Nie powinien sam prowadzić pojazdów mechanicznych, obsługiwać maszyn i urządzeń mechanicznych. Nie może także podejmować żadnych ważnych życiowo decyzji.
Stres przed zabiegami stomatologicznymi może z czasem przerodzić się w dentofobię i zniechęcić do leczenia stomatologicznego nawet na całe życie. Sedacja wziewna z użyciem mieszaniny gazów, w postaci podtlenku azotu oraz tlenu to bezpieczna i przyjemna metoda pozwalająca zapomnieć o strachu przed leczeniem. Metoda ta jest powszechnie akceptowana i przyjmowana z entuzjazmem przez pacjentów obawiających się wizyt stomatologicznych. Sedacja wziewna wywołuje stan fizycznego odprężenia, przyjemnego oszołomienia przy jednoczesnym zachowaniu u pacjenta świadomości i podstawowych odruchów. Pacjent reaguje na polecenia lekarza, jest w stanie mówić, chociaż jego świadomość może być częściowo ograniczona. System sedacji wziewnej wyróżnia bezpieczeństwo, niezawodność oraz łatwość obsługi potrzebnej do bezstresowego leczenia zarówno dla pacjenta, jak i lekarza.
Używane w naszej klinice urządzenie do sedacji wziewnej jest całkowicie opracowane i wyprodukowane we Włoszech. Wszystkie części podlegają skrupulatnej, indywidualnej inspekcji dzięki czemu posiada medyczne certyfikaty CE. Jest to urządzenie medyczne klasy A.
Sedację wziewną można zastosować u każdego, jednak są pewne typy pacjentów, u których tego typu zabieg będzie najbardziej korzystny. Są to pacjenci:
Sedacja wziewna, jak praktycznie każdy z zabiegów, ma także swoje przeciwwskazania do których zaliczamy:
Według piśmiennictwa pacjent po 30 minutach od zakończenia zabiegu może prowadzić pojazdy mechaniczne, jednak ze względu na bezpieczeństwo naszych pacjentów zalecamy aby w dniu wykonywania sedacji nie prowadzić pojazdów mechanicznych.
Tak, zęby mleczne leczy się tak samo jak uzębienie stałe. Następstwa nieleczonej próchnicy mogą być groźne dla zdrowia dziecka.
Tak, najczęstszym przeciwwskazaniem jest przeziębienie, przerost migdałków gardłowych, czy ostre zapalenie zatok, a tym samym niedrożność górnych dróg oddechowych. Sedacja nie powinna być także stosowana u pacjentek będących w I trymestrze ciąży. Inne przeciwskazania do sedacji to: choroby psychiczne, stwardnienie rozsiane, porfiria, miastenia gravis, roztrzenie oskrzelowe, rozedma płuc, zapalenie ucha środkowego, implant ślimakowy czy alkoholizm.
Podawanie podtlenku azotu może trwać dowolnie długo, do czasu, jaki wymaga tego wykonanie danego zabiegu. Działanie gazu utrzymuje się jeszcze przez ok. 15 minut od momentu zakończenia podawania. Po tym czasie pacjent odzyskuje pełną świadomość.