Zmiany w organizacji ruchu w okolicach naszej klinki. Sprawdź, jak wygodnie dojechać Sprawdź
Resekcja wierzchołka korzenia jest to zabieg polegający na odcięciu wierzchołka korzenia zęba i jednoczesnym oczyszczeniu otaczającej go kości z wszelkich zmian chorobowych i stanów zapalnych. Wykonuje się go w przypadku gdy nie ma możliwości ponownego leczenia kanałowego lub zmiany okołowierzchołkowe nie poddają się takiemu leczeniu.
Objawem, świadczącym o rozwoju stanu zapalnego tkanek otaczających korzeń zęba, jest przede wszystkim ból nasilający się przy nagryzaniu. Ból ten trwa nieustannie i bardzo często towarzyszy mu obrzęk policzka, obecność uwypukleń na dziąśle oraz stan podgorączkowy. W zależności od rodzaju zapalenia tkanek ból może mieć charakter ćmiący lub pulsujący. Zapalenie tkanek okołowierzchołkowych jest reakcją organizmu na bakterie obecne w kanale korzeniowym. W miejscu kości w okolicy wierzchołka korzenia, pojawia się tkanka zapalna.
Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Resekcja polega na usunięciu fragmentu korzenia, który zawiera nieoczyszczoną i niewypełnioną część kanału. W czasie zabiegu chirurg otwiera tkanki miękkie w okolicy korzenia aby odsłonić kość i usunąć zakażoną lub zapalnie zmienioną tkankę, łącznie z wierzchołkiem korzenia. Aby uszczelnić koniec kanału, wypełnia się go specjalnym cementem (MTA). Po zabiegu, często pozostaje znaczny ubytek kości, który należy uzupełnić biomateriałem kościozastępczym i pokryć specjalną membraną.
Po zabiegu resekcji, jak po każdym zabiegu chirurgicznym, mogą wystąpić niewielkie dolegliwości bólowe oraz obrzęk. Objawy te ustępują zazwyczaj w ciągu paru dni. W przypadku przedłużającego się lub nasilającego bólu, obrzęku, krwawienia lub gorączki należy skontaktować się z lekarzem.
Wskazania do zabiegu:
Przeciwwskazania: